Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym w … Skierbieszowie

Dnia 8 stycznia br. odbyły się zajęcia edukacyjne w Szkole Podstawowej w Skierbieszowie przeprowadzone przez pracownika Biura ZLPK.

 

Szkoła Podstawowa w Skierbieszowie wchodzi w skład Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie. Jej patronem po raz wtóry jest prezydent Ignacy Mościcki. Po raz wtóry gdyż pierwszy raz imię tego słynnego Polaka otrzymała w 1927 roku, kiedy to przyjechał on do „kraju lat dziecinnych”. Ignacy Mościcki choć urodził się na północnym Mazowszu, to jednak wychował się właśnie w Skierbieszowie, gdzie jego ojciec zakupił majątek. Doczesne szczątki prezydenckiego ojca i jednej z jego córek – siostry  prezydenta – Zofii spoczywają na cmentarzu parafialnym w Skierbieszowie. Rzecz jasna ani niemieccy okupanci ani tym bardziej komuniści nie mogli dopuścić aby skierbieszowska szkoła nosiła imię Prezydenta stąd też pozbawiali ją tego patrona na długie 68 lat. Dopiero w 1995 roku przywrócono Szkole Podstawowej w Skierbieszowie jej pierwszego patrona.

Ale, ale czemu piszemy o patronie szkoły a nie o zajęciach prowadzonych w niej przez pracownika Biura Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Krzysztofa Wojciechowskiego? A dlatego właśnie, że w czasie prezentacji i te w/w fakty z historii Skierbieszowa zostały jej uczniom przypomniane. Prezentacja dotyczyła bowiem Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego, który w roku bieżącym obchodzi 25-lecie swego istnienia. Uczniowie dowiedzieli się z niej nie tylko o walorach przyrodniczych i krajobrazowych Parku, ale także o historii ziem, które wchodzą w jego skład oraz o sławnych postaciach, które w przeszłości tu zamieszkiwały lub tylko okresowo przebywały. Bo z terenem Parku związany jest nie tylko Prezydent Mościcki ale i Mikołaj Sienicki, XVI-wieczny prawnik, orator i reformator, błogosławiony wkrótce Stefan kardynał Wyszyński, który tutaj się ukrywał w czasie II wojny światowej, Maria Niklewiczowa – pisarka powieści i bajek dla dzieci, czy o. Zygmunt Kozar – ofiarny dominikanin i misjonarz na Ukrainie. Zajęcia były tym przyjemniejsze bo prowadzone z uczniami pochodzącymi z terenu Parku zatem prowadzący nie miał potrzeby dokładnego określania miejsc, wiosek, lasów czy rzek, bo wiele z nich uczniowie już znali, natomiast z drugiej strony dowiadywali się wiele nowego o rzadkich gatunkach roślin i zwierząt czy też właśnie znanych osobach pochodzących z ich rodzinnych terenów.

Ogółem w zajęciach wzięło udział łącznie aż 108 uczniów z klas VI a i b, VII a i b oraz VIII a i b. Dla 4 z nich były to też zajęcia pomocne w zbliżającej się wielkimi krokami III etapie (parkowym) ogólnopolskiego konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski, w którym reprezentować będą Szkołę Podstawowa im. Ignacego Mościckiego w Skierbieszowie.

Zajęcia nie zostałyby przeprowadzone gdyby nie życzliwość PaniEwy Nogas – dyrektor Zespołu Szkoły i Przedszkola w Skierbieszowie, za którą to życzliwość serdecznie dziękujemy. Prezentacja odbyła się z inicjatywy niestrudzonej nauczycielki geografii Pani Jadwigi Kanarszczuk, która z oddaniem przygotowuje uczniów do udziału w konkursie Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski już w kolejnej szkole (w latach poprzednich Pani Jadwiga przygotowywała do udziału w konkursie uczniów Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu). Liczymy na to, że zdobyta wiedza pomoże uczniom w przygotowywaniu się do konkursu, a tym, którzy w nim nie startują ukaże jak piękna i ciekawa jest ich mała ojczyzna.

 

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Zdjęcia: Jadwiga Kanarszczuk, Szkoła Podstawowa w Skierbieszowie i Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK