O lubelskich parkach krajobrazowych w Zamościu

W grudniowy, przysypany śniegiem wieczór, u murów zamojskiej twierdzy odbyła się prezentacja nt. lubelskich parków krajobrazowych.

 

W dniu 19 grudnia minionego już roku dokładnie o godzinie 17.00 rozpoczęła się prezentacja „Siedemnaście pereł lubelskiego krajobrazu. Parki krajobrazowe Lubelszczyzny”. Organizatorem spotkania było Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze (http://zamtop.org.pl/), które co miesiąc w ramach „Spotkań z przyrodą i przygodą” zaprasza do Fortecznego Centrum Informacji Historycznej i Turystycznej LUNETA przy ul. Waleriana Łukasińskiego 2E w Zamościu prelegentów, którzy mogą powiedzieć coś ciekawego na wspomniane wyżej tematy. W grudniu z zaproszenia skorzystał pracownik Biura ZLPK, Krzysztof Wojciechowski.

Tym razem było głównie o przyrodzie, choć i o wartościach historycznych i kulturowych zapowiadających ciekawą przygodę również można było usłyszeć z prezentacji nt. lubelskich parków krajobrazowych. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Zamościa, przyrodnicy i przewodnicy turystyczni. Z wyraźnym zainteresowaniem słuchali o tych zwłaszcza parkach, które są nieco bardziej oddalone od Zamojszczyzny, ta bowiem również w nie obfituje, ponieważ aż 5 z naszych 17 parków krajobrazowych leży w granicach dawnego województwa zamojskiego, a 3 dalsze parki bezpośrednio doń przylegają. I popłynęła opowieść o „pięknie tej ziemi” między Wisłą a Bugiem i między Roztoczem a Podlasiem. Niespełna 2 godziny przeszły niezauważenie pośród malowniczych krajobrazów, sędziwych drzew, starych kościołów, cerkwi, synagog, cmentarzy i krzyży przydrożnych, ponad soczystymi łąkami, rozkrzyczanymi ptasim wrzaskiem stawami i starorzeczami, rozćwierkanymi buczynami i grądami. Słowem była to namiastka tego, co chwilowo się skończyło wraz z nadejściem zimy, ale na to z utęsknieniem czekamy i co niechybnie nas nie minie kiedy już nadejdzie wiosna. Prezentacja została zakończona słowami: „Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeżeli kochacie te ojczystą ziemię niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi”. Słowa te brzmiały osobliwie właśnie w Zamościu, w przededniu 20 rocznicy ich wypowiedzenia w miejscu oddalonym nie więcej niż kilkaset metrów od miejsca, w którym padły.

Prezentacja nie zakończyła się jedynie na przekazaniu pewnej „porcji” wiedzy o naszych krajobrazowych perłach, ale też i na tej wiedzy … sprawdzianie, bowiem przedostatnim elementem prezentacji był konkurs wiedzy o lubelskich parkach krajobrazowych. Wśród uczestników konkursu rozlosowano nagrody, którymi były nasze parkowe wydawnictwa. Mamy nadzieję, że one również przyczynią się do jeszcze głębszego poznania lubelskich parków krajobrazowych.

Ostatnim miłym sercu i … żołądkowi punktem „Spotkania z przyrodą i przygodą” było spotkanie z … ciastami, w tym wybornym sernikiem, własnoręcznie przygotowanymi przez prezesa Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego Tomasza Kobylasa. Słodki poczęstunek poprzedziło dzielenie się opłatkiem wraz z życzeniami spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i wszelkiej pomyślności, zwłaszcza na polu przyrodniczym, w Nowym Roku.

Prezentacja była praktyczną realizacją podpisanej w lutym ub. roku umowy o współpracy między Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych i Zamojskim Towarzystwem Przyrodniczym i wierzymy, że nie ostatnia to wspólna inicjatywa.

 

tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

foto: Małgorzata Grabek, OZ Zamość ZLPK