Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O Krzczonowskim Parku Krajobrazowym pisano w Lublinie…

Data: 31-01-2020

Dotyczy: Krzczonowski Park Krajobrazowy

Od kilku lat nadzór nad przebiegiem etapu „parkowego” w Krzczonowskim Parku Krajobrazowym sprawuje Biuro Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie. W tym roku nietypowo bo Lublinie (31 stycznia 2020 r.) odbył się kolejny etap XIX Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Do sprawdzianu wiedzy nt. Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego przystąpiły dwie szkoły z terenu Parku.

W siedzibie Biura ZLPK stawili się: uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Króla Jana III Sobieskiego w Rybczewicach Drugich oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czerniejowie. Każda drużyna składała się z 4 uczniów, których zadaniem było udzielenie poprawnych odpowiedzi na 25 pytań testowych. Test sprawdzał wiedzę ogólną uczniów z zakresu biologii i geografii oraz o Krzczonowskim Parku Krajobrazowym.

„Bój” trwał zgodnie z regulaminem 45 minut. Po części pisemnej do pracy przystąpiła komisja konkursowa, w skład której weszli nauczyciele - opiekunowie drużyn: Pani Marzena Kluch (Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Króla Jana III Sobieskiego w Rybczewicach Drugich), Pani Anna Pomarańska (Szkoła Podstawowa w Czerniejowie) oraz Pani Dyrektor ZLPK - Justyna Jędruch.

Zwyciężyła drużyna reprezentująca Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Króla Jana III Sobieskiego w Rybczewicach Drugich, w składzie: Mateusz Lis, Szymon Szyba, Bartłomiej Kapica i Sebastian Bieniek. Uczniowie ci będą reprezentować Krzczonowski Park Krajobrazowy na etapie wojewódzkim konkursu, który odbędzie się 20 marca br. w Lublinie. Spośród wszystkich uczestników konkursu najlepszy wynik uzyskali (ex aequo): Mateusz Lis oraz Szymon Szyba z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Króla Jana III Sobieskiego w Rybczewicach Drugich, którzy zdobyli po 17 punktów na 25 możliwych.

Wszyscy uczestnicy „rywalizacji” otrzymali „wyjątkowe”(bo zawierające ręcznie haftowane elementy – wzór krzczonowski) dyplomy oraz nagrody i upominki.

Organizatorzy serdecznie gratulują zwycięzcom. Uczniowie reprezentujący Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Króla Jana III Sobieskiego w Rybczewicach Drugich trzeci raz z rzędu uzyskali najlepszy wynik. Drużynie, które zajęły drugie (zaszczytne miejsce) miejsce dziękujemy za udział w konkursowych „szrankach”. Obu Paniom - opiekunkom składamy podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu i przeprowadzenie etapu szkolnego w swoich placówkach oświatowych.

Tekst: Marcin Kozieł (Biuro ZLPK w Lublinie)

Foto: Marcin Kozieł, Milena Turczyn (Biuro ZLPK w Lublinie)