Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O Iłowcu w Aktualnościach Uniwersytetu Przyrodniczego

W dwumiesięczniku popularnonaukowym „Aktualności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie” ukazał się drukiem artykuł o wiosce Iłowiec w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym.

Z okładki najnowszego wydania „Aktualności UP” „patrzą” na czytelnika krwistoczerwone buczyny z okolic Zalesia w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym. Nie jedyny to akcent z terenu Skierbieszowskiego PK  w tym czasopiśmie. Na stronach 18 i 19 znajdą czytelnicy artykuł o wiosce Iłowiec autorstwa pracownika Biura ZLPK, Krzysztofa Wojciechowskiego.

Iłowiec jest wioską położoną w południowo-wschodniej części Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Wieś i jej okolice są wyjątkowe pod wieloma względami. Miejscowość swymi korzeniami sięga średniowiecza zaś ślady osadnictwa na tym terenie datowane są na 2 tysiąclecia przed Chrystusem. Jest to teren szczególnie ciekawy dla przyrodników. To bowiem koło Iłowca znajduje się jedno z największych w kraju stanowisk wisienki karłowatej (użytek ekologiczny/obszar Natura 2000 Horodysko) i najliczniejsze w Parku miejsca lęgowe brzegówki, na których od kilku lat prowadzone są przez pracowników ZLPK zabiegi ochrony czynnej. Okolice Iłowca, zwłaszcza stroma wschodnia krawędź doliny Marianki, obfitują w bardzo malownicze krajobraz urokliwe o każdej porze roku. O tym wszystkim (a także o wielu innych faktach z dziejów Iłowca) można przeczytać w artykule „Iłowiec – wioska w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym” zawartym w nr 5(95) „Aktualności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie”.

Czasopismo dostępne jest w wersji drukowanej w obiektach Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie natomiast w wersji elektronicznej ukaże się niebawem pod linkiem: https://www.up.lublin.pl/archiwum-numerow/

tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK