Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nowy numer Krzczonowskiego Gościńca

Ukazał się drukiem najnowszy numer Krzczonowskiego Gościńca, czasopisma wydawanego przez Krzczonowskie Stowarzyszenie Regionalne. Znalazły się w nim także materiały ZLPK.

 

Pierwszy w tym roku, a 44 w ogóle, numer Krzczonowskiego Gościńca wita czytelników okładką z pięknymi kwiatami magnolii, pod nią kryje się bez mała 30 stron ciekawych i różnorodnych treści. Są to w pierwszej kolejności wieści z terenu gminy Krzczonów, na obszarze której działa wydawca czasopisma, czyli Krzczonowskie Stowarzyszenie Regionalne. Wieści te zawarte są w dwóch pierwszych działach: Aktualności Gminne i Aktualności Szkolne. Warto podkreślić, że w tym drugim dziale znalazła się notatka autorstwa Pani Małgorzaty Kwiatosz o przeprowadzonym w marcu br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krzczonowie parkowym etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Nie mniej ważny podkreślenia jest fakt, że drużyna z Krzczonowa brała w nim udział po raz pierwszy i mamy nadzieję graniczącą z pewnością, że stanie się to już coroczną tradycją.

Bez wątpienia najciekawszymi dla miłośników Krzczonowa i okolic, a także historii obszarów położnych znacznym oddaleniu są działy: Historia gminy Krzczonów, osób i miejscowości, Etnografia, Turystyka. W pierwszym z tych działów znajdziemy dwa bardzo ciekawe artykuły: pracę Pani Teresy Gutek o ks. kan. Antonim Chotyńskim i pracę Stefana Żagla o Leszku Siemionie – dziennikarzu, pisarzu i historyku, rodzonym bracie słynnego aktora Wojciecha Siemiona. W dziale Etnografia szczególnie magiczny jest artykuł Aleksandry Szymańskiej pt. Magia drzew. Można rzec, ż w dzisiejszych czasach to lektura obowiązkowa. Tym milsza jest świadomość, że to pierwszy z cyklu artykułów o zielonych świadkach naszych dziejów.

W dziale Turystyka znalazł się artykuł pracownika Biura ZLPK Krzysztofa Wojciechowskiego pt.:„Uwiecznianie żukowskiego wiatraka” dotyczący prac prowadzonych przez ZLPK wspólnie z pracownikiem Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej doktorem Piotrem Demczukiem z Zakładu Geomorfologii i Paleogeografii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej i studentką geoinformatyki na tej uczelni Panią Aleksandrą Kuryło mających na celu przygotowanie modelu wiatraka, którego resztki znajdują się na wzniesieniu na południe od wsi Żuków w gminie Krzczonów.

W dziale tym na nie mniejszą uwagę zasługuje artykuł Leszka J. Walendy pt.: „Kresy – moja tęsknota”, w którym autor wydobywa z zapomnienia postać „kronikarza Wielkiego Księstwa Litewskiego”, dziennikarza i pisarza emigracyjnego Michała Kryspina Pawlikowskiego, autora doskonałych powieści „Wojna i sezon”, „Dzieciństwo i młodość Tadeusza Irteńskiego”.

Zapraszamy do lektury Krzczonowskiego Gościńca!

Opisywany numer Krzczonowskiego Gościńca w całości w wersji elektronicznej jest do pobrania na stronie internetowej gminy Krzczonów pod adresem:

http://krzczonow.eurzad.eu/najnowsze-wydanie/

 

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK