Przeskocz do treści Przeskocz do menu

NOWA OFERTA LOKALOWA DLA SAMOTNYCH PSZCZÓŁ!

  • 24-04-2020

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-muzealny w  Brzeźnie od zawsze dbał o zapylacze: założona cztery lata temu i pielęgnowana rokrocznie rabata roślin miododajnych, domki dla owadów i stojące tu niemal od początku istnienia Ośrodka dwa olbrzymie hotele dla owadów przyciągają błonkówki z całej okolicy. Dodajmy do tego jeszcze stawik na terenie Ośrodka i nieskażone środowisko wokoło: torfowiska, wilgotne łąki, mozaika niskopowierzchniowych upraw rolnych z szerokimi miedzami a otrzymamy idealne warunki do życia dla pszczolinek.

Te niewielkie błonkówki zakładają pojedynczo gniazda w glebie i szczelinach budynków, w których żyją samotnie. Niestety zmiana struktury użytkowania gruntów na korzyść wielohektarowych monokultur rolnych, chemizacja rolnictwa, likwidacja miedz i śródpolnych zadrzewień oraz znikająca z krajobrazu kulturowego drewniana zabudowa niekorzystnie wpłynęła na większość grup owadów a szczególnie pszczół.

Podczas Światowego Dnia Ziemi poddaliśmy renowacji jeden z dużych hoteli dla owadów. Renowacja ta polegała na wykonaniu nowego zadaszenia z trzciny i naprawy, zabezpieczeniu oraz podwieszeniu pojedynczych domków. Dzięki temu zwiększyła się baza lokalowa dla pszczolinek i nie opuszczając terenu Ośrodka owady te mogą znaleźć schronienie na zimę, przed wiatrem i deszczem, mogą zdobyć wodę i pokarm a także mają idealne warunki do zakładania gniazd i rozwoju larw.

Przy ogromnym znaczeniu dla rolnictwa i gospodarki człowieka pszczół miodnych, to jednak ich żyjące w osamotnieniu kuzynki mają największy udział w zapylaniu kwietnych łąk – pamiętajmy również o nich.

 

Tekst i zdjęcia: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)