Przeskocz do treści Przeskocz do menu

NOC SÓW 2019 W CHEŁMSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM

Dnia 12 kwietnia 2019 r. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie zorganizował obchody „Nocy Sów 2019”  na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Podczas tej akcji dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzeźnie wzięły udział w prelekcji multimedialnej „Sowy Lubelskich Parków Krajobrazowych”, podczas której mogły zapoznać się z rolą sów w kulturze człowieka. Po prelekcji odbył się konkurs plastyczny „Noc Sów 2019 w rysunku”, gdzie dzieci zainspirowane prelekcją mogły dowolną techniką dać upust wyobraźni i namalować, wykleić czy też wysypać wizerunki sów. Wieczorem pod przewodnictwem pracowników „parków” rozpoczęła się część terenowa obchodów. Po krótkim przeszkoleniu w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie, grupa 63 osób wyruszyła samochodami pod Las Żaliński. Dalej już na piechotę, krętą ścieżką pomiędzy podmokłościami, kępami, powalonymi drzewami do niezamieszkanej dotychczas budki lęgowej na sowy zawieszonej kilka lat wcześniej. Cierpliwa obserwacja tego miejsca została wynagrodzona – z budki wyleciał puszczyk zwyczajny. Wokół udało się znaleźć liczne wypluwki – ślady bytowania sowy. Aby nie płoszyć mieszkańca budki grupa czym prędzej ruszyła dalej. Wyprawę nocną można uznać za udaną – podążając w głąb lasu udało się usłyszeć głos terytorialny samca puszczyka oraz zobaczyć go jak przelatuje przez zręb.

Noc sów 2019 zakończyła się ogniskiem zorganizowanym na terenie Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie. Po trudach przejścia terenowego kiełbaski z ogniska, gorąca herbata i ciastka wydały się młodym „sowiarzom” wyjątkowo smaczne.  Ten końcowy punkt warsztatów był okazją do poznania się bliżej i integracji rodziców, dzieci, nauczycieli, „parkowców” oraz wielu mieszkańców Brzeźna, których zwabiły w to miejsce pohukiwania dzieci oraz gwar rozmów przy ognisku.  Tu odbyło się uroczyste odczytanie wyników konkursu plastycznego i wręczenie dyplomów.

Zwycięzcami konkursu plastycznego „Noc Sów 2019 w rysunku” zostali:

  1. Laura Rudzka V klasa
  2. Monika Lewińska VI klasa
  3. Zuzanna Kurowska IV klasa

Wyróżnienia otrzymali: Stefan Olender, Julia Szewczuk, Julia Drygosiewicz, Natalia Fugiel, Julia Wawrzyniak, Kornelia Lewczuk.

 Laureaci konkursu oraz wyróżnieni uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 

Tekst: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)

Zdjęcia: Ryszard Suszyński, Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)