Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Narodowe Czytanie odbyło się w naszym kraju już po raz ósmy - w tegorocznym udział wzięli pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

 

Narodowe Czytanie mam miejsce każdego roku pod patronatem Pary Prezydenckiej. W tegorocznej edycji wybór padł na nowele polskie. W liście skierowanym do uczestników Czytania Prezydent Andrzej Duda napisał: „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności.”

 

Od kilku już lat Narodowe Czytanie odbywa się w Lublinie m.in. w Ogrodzie Botanicznym UMCS. W roku bieżącym – wzorem lat ubiegłych – w pięknych wnętrzach Dworku Kościuszków na zaproszenie dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS, dr Grażyny Szymczak, zgromadziła się grupa osób pragnących czytać polskie nowele, jak i tych, którzy zechcieli owego czytania posłuchać. W grupie czytających znaleźli się przedstawiciele nauki (prof. Małgorzata Karwatowska, prof. Bożenna Czarnecka, prof. Robert Litwiński – UMCS w Lublinie), mediów (red. Grażyna Lutosławska – Radio Lublin, red. Krzysztof Kot – radio RMF FM), instytucji kulturalnych (Joanna Zętar – Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, dr Jarosław Cymerman – Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza), placówek oświatowych i bibliotek (Małgorzata Cygan - SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Konopnicy, Marzena Pawłowska - SP im. Józefa Piłsudskiego w Jastkowie, Angelika Wójcik, Elżbieta Podleśna – Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica).

W gronie tym po raz pierwszy zaleźli się pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych: dyrektor Justyna Jędruch i pracownik biura ZLPK – Krzysztof Wojciechowski. Wespół z Panią Elżbietą Małek z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Panią Joanną Pielechowską ze Szkoły Podstawowej nr 47 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Lublinie przeczytali oni, z podziałem na role, Reymontowską „Orkę”. Słowa tej wybitnie chłopskiej lektury osobliwie brzmiały w bogatych „pańskich” wnętrzach Dworku Kościuszków. Jednakże to czytanie w takich właśnie miejscach ma swój szczególny klimat. Nie trzeba nawet zamykać oczu by wyobrazić sobie, że 100-150 laty, kiedy nie było telewizorów, radioodbiorników, stale „brzęczących” telefonów, smartfonów i innej nachalnej elektroniki, tak właśnie wyglądały świąteczne i nie tylko świąteczne popołudnia. W ciszy, która z pewnością była wówczas znacznie trwalsza, nie przerywana całą kakofonią rozpraszających dźwięków, w ciszy, którą co najwyżej mącił lekki szum drzew za uchylonym oknem siedziano i słuchano Reymonta, Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Kraszewskiego i wielu innych rodzimych jak i obcych pisarzy. Słuchano, być może dyskutowano nad ich twórczością. Nie było pośpiechu nie było natłoku myśli, spraw, obowiązków. Przez chwilę tak właśnie można było się poczuć w Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS podczas Narodowego Czytania 2019.

Czytanie książek (zwłaszcza drukowanych), jako „ginący zawód” we współczesnym świecie, samo w sobie ma coś archaicznego. Jest swego rodzaju celebracją. Czytanie w takich wnętrzach i atmosferze to niemal rytuał.  

Wierzymy, że taka właśnie atmosfera panować będzie i w przyszłym roku i że znów, jako przedstawiciele Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych tam się znajdziemy.

 

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK i Sylwia Wojciechowska