KOLIBER W ŚWIECIE OWADÓW

  • 26-09-2018

Gąsienice zmrocznika przytuliaka ( nie przytulaka), początkowo żerują zarówno nocą jak i w ciągu dnia, naruszając liście i kwiaty rośliny żywicielskiej. Głównie żywią się na babce zwyczajnej, fuksjach, wierzbownicy górskiej a także, jak sama nazwa wskazuje na przytuliach. Jej wygląd jest dość interesujący. Dojrzała gąsienica może być czarna, brunatna bądź oliwkowozielona. Nasz okaz zalicza się do tych brunatnych z żółtą pręgą na grzbiecie i licznymi okrągłymi plamkami: górne duże, wyraźnie zaznaczone; dolne zaś drobne, nierównomiernie rozsiane po ciele. Na końcu odwłoka znajduje się charakterystyczny kolec – od podstawy czerwony, w części szczytowej czarny. Mniej więcej na przełomie września i października, gąsienice opuszczają rośliny żywicielskie i zaczynają szukać miejsca na zaszycie się w ziemi i przeobrażenie. To wtedy najczęściej możemy je wypatrzeć np. na śródleśnych łąkach, drogach, w parkach, ogrodach, czy też torowiskach.

Imponujący jest również wygląd dorosłego osobnika. Zmrocznik przytuliak jest dość kolorową ćmą. Czułka, głowa i tułów barwy oliwkowo zielonej z białymi pasami po bokach. Odwłok w odcieniu oliwki z białymi i czarnymi paskami, grzbiet naznaczony drobnymi, białymi kropkami. Skrzydło przednie przy brzegu górnym ciemnooliwkowe. Wnętrze skrzydła beżowe lub kremowe. Brzeg zewnętrzny jasnooliwkowy. Skrzydło dolne u nasady czarne, podobnie ubarwiony jest brzeg zewnętrzny skrzydła tylnego. Wnętrze skrzydła kremowo-piaskowe, jedynie przy wierzchołku skrzydła znajduje się czerwony akcent z przylegającą od zewnątrz, białą plamką.  Rozpiętość skrzydeł przeważnie waha się od 62 – 74 mm.

Jak wygląda ich tryb życia? Wyposażone w ssawkę, podlatują do rośliny, zawisają w powietrzu niczym koliber, rozwijają ją, piją nektar z kielichów kwiatów, poczym lecą do następnego. Ciężko uchwycić to zjawisko w kadrze, gdyż są przy tym bardzo szybkie i zwinne. W ciągu dnia zaszywają się wśród listowia. Wzmożoną aktywność wykazują w ciepłe, letnie wieczory i noce.

Aktualnie Zmrocznik przytuliak występuje na terenie całego kraju, ale ze względu na swój nocny tryb życia, jest dość rzadko spotykany.

Tekst: Katarzyna Kowalczyk ZLPK OZ w Lubartowie

Zdjęcia: Piotr Deptuś ZLPK OZ w Lubartowie