FESTYN INTEGRACYJNY „ŚWIĘTO BOCIANA” JUŻ PO RAZ SIÓDMY W SKRYHICZYNIE

Są takie miejsca w naszym kraju, gdzie nadal gniazda bocianie widnieją niemal  na każdym przydrożnym słupie elektrycznym a miejscowa społeczność  pielęgnuje wszelkie tradycje kulturowe wywodzące się z odwiecznego sąsiedztwa bociana i człowieka. Jednym z takich miejsc jest Skryhiczyn – niewielka miejscowość położona w Strzeleckim Parku Krajobrazowym. To tu rokrocznie Nadbużańskie Stowarzyszenie Miłośników Gminy Dubienka we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Skryhiczynie i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dubience organizuje jedyny w Polsce festyn integracyjny „Święto Bociana”.

Niemal już stałym punktem obchodów tego Święta stała się prelekcja przyrodnicza przygotowana przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie: „BOCIAN BIAŁY – SYMBOL POLSKICH WARTOŚCI I KRESOWYCH TRADYCJI”. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez nasz Ośrodek w tym roku był konkurs plastyczny skierowany dla dzieci. Każdy uczestnik musiał swoimi siłami narysować „Bociana Wojtka” na wielkim kartonie. W ciągu godziny trwania konkursu powstało 20 prac. Najmłodszy uczestnik miał 2 lata, najstarszy 12 lat. Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie, Nadleśnictwa Strzelce oraz Koła Łowieckiego nr 67 „Krogulec” w Lublinie wyłoniła 6 najładniejszych bocianów. Nagrody główne wręczono na scenie. Zwycięzcami Konkursu zostali:

  1. Paulina Mrozowska (9 lat)
  2. Liza Kowalczuk (10 lat)
  3. Sara Macioszczyk (12 lat)
  4. Stella Szargan (10 lat)
  5. Mateusz Kapyś (9 lat)
  6. Julia Kanicka (10 lat)

Pozostali uczestnicy dostali  cenne upominki. W programie festynu były również występy zespołów ludowych z Polski i Ukrainy, degustacje potraw regionalnych, liczne gry i zabawy.

Mamy nadzieję, że te oryginalne święto, nie tylko jest pretekstem do tego aby poszerzać wiedzę na temat bociana białego, ale również pielęgnować dawne tradycje ludowe i zacieśniać więzy między ludźmi a otaczającą ich przyrodą.

 

Tekst: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)

Zdjęcia: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie),  Ryszard Suszyński (ZLPK OE-M w Brzeźnie), Stanisław Ostański (KŁ nr 67 „Krogulec” w Lublinie)