FESTIWAL MUZYKI TRADYCYJNEJ !

  • 29-08-2019

         Ziemia Janowska i obszar Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” szczyci się nie tylko pięknem przyrody, możliwością aktywnego wypoczynku i wieloma atrakcjami turystycznymi, ale również kultywowaniem tradycji muzycznych.

       Jednym z przykładów aktywnego działania w tym zakresie, jest organizowany już od wielu lat festiwal muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach”.

       W bieżącym roku festiwal trwał od 22 do 25 sierpnia w Kocudzy oraz Janowie Lubelskim

       Jak zawsze nad tą ludową imprezą unosił się duch suki biłgorajskiej/kocudzkiej, staropolskiego instrumentu smyczkowego wywodzącego się właśnie z Kocudzy.

Oprócz występów muzykantów, kapel i orkiestr dętych, gdzie starzy mistrzowie i ich uczniowie na skrzypcach, basach, organkach, trąbkach i innych instrumentach ukazywali piękno dawnej muzyki ludowej, odbywały się również warsztaty rękodzielnicze, zajęcia dla dzieci, przedstawienia teatralne i koncerty.

       Dodatkowo miały miejsce warsztaty w formie kameralnych spotkań, wspólnego śpiewania i muzykowania. Zainteresowani mogli poznać lokalne odmiany tańców ludowych na czele z polką trzęsionką. Kalorie spalano podczas wieczornych potańcówek odbywających się w trakcie „Rodzinnego Pikniku z tradycją”, jednak można je było uzupełnić korzystając z bufetu z doskonałymi regionalnymi przekąskami przygotowanymi przez KGW z Kocudzy Trzeciej.

       Festiwal muzyki tradycyjnej pozwolił turystom odwiedzającym Lasy Janowskie nie tylko obcować  z naturą, ale również rozweselić serce i duszę, słuchając dawnej muzyki ludowej.

tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

zdjęcia: J. Kiszka ZLPK OZ  Janowie Lubelskim