Edukacja przyrodnicza z AlphaCamp

  • 14-08-2019

Podczas wakacji mieliśmy przyjemność prowadzić zajęcia przyrodnicze dla dzieci i młodzieży przebywających na obozach naukowych AlphaCamp, których organizatorem jest Radek Brzózka – znany prezenter telewizyjny, m.in. autor i prowadzący program  "Jak to działa?". Pierwsza edycja obozów obyła się w Krasnobrodzie - sercu Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego. Dla uczestników poszczególnych turnusów przygotowaliśmy atrakcyjne i ciekawe zajęcia w  terenie.

Jednym z nich była wycieczka do lasu, której trasa wiodła przez rezerwat św. Rocha.  Podczas spaceru wśród  okazałych, starych jodeł i buków, uczestnicy obserwowali i wręcz zachwycali się tym niezwykłym  miejscem.  Wspólnie mierzyliśmy nawet wiek niektórych drzew. Przy okazji poznali także definicję niektórych  form ochrony przyrody m.in. parku krajobrazowego, rezerwatu przyrody. Wszyscy z zaciekawieniem szukali i rozpoznawali napotkane ślady zwierząt. Niezwykłe zainteresowanie wzbudziły ciekawostki z życia mrówek i śluzowców. Pod koniec wycieczki nieco zmęczeni ale pełni pozytywnych wrażeń,  dotarliśmy do kaplicy św. Rocha, znajdującej się na skraju rezerwatu – znanego w regionie miejsca kultu religijnego. Tutaj było miejsce na pamiątkowe zdjęcie.

Podczas drugiego spotkania postanowiliśmy pokazać uczestnikom obozu niezwykłą różnorodność  łąki,  jako siedliska życia wielu zwierząt  i zapoznać z jej najmniejszymi mieszkańcami. Dzieci w kilkuosobowych grupach łowiły owady za pomocą siatki entomologicznej, następnie obserwowały pod lupą charakterystyczne elementy budowy ciała, porównywały wygląd i zachowanie wybranych owadów, a także nauczyły się rozpoznawać kilka grup owadów. Poznali różnice między owadami i pajęczakami.

Podczas naszych zajęć, uczestnicy mogli samodzielnie sporządzać krótkie notatki o swoich obserwacjach oraz robić zdjęcia. Aby sprawdzić zdobyte wiadomości, na koniec wszyscy otrzymali karty pracy do samodzielnego rozwiązania. Nie zabrakło również naszych parkowych upominków.

Edukacja w terenie to bogate źródło informacji o otaczającym nas świecie oraz bardzo atrakcyjna i lubiana przez uczestników forma zajęć. Wiadomości zdobyte na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń są doskonałą lekcją przyrody.

Tekst: Małgorzata Bielecka ZLPK OZ Zamość

Zdjęcia: Małgorzata Grabek, Małgorzata Bielecka ZLPK OZ Zamość