Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Dzień Krajobrazu w Chodelskim Obszarze Chronionego Krajobrazu

  • 28-10-2019

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych jak sama nazwa wskazuje zajmuje się parkami krajobrazowymi. Ale nie tylko! W „jurysdykcji” ZLPK są także, tak samo liczne, obszary chronionego krajobrazu. Nie mniej interesujące a jakby rzadziej odwiedzane I mniej znane. Z tego też powodu kolejny spacer krajobrazowy zorganizowany z okazji Dnia Krajobrazu zorganizowany został na terenie Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Spacer, w którym uczestniczyli uczniowie szkoły podstawowej z Opola Lubelskiego odbył się na trasie przebiegu ścieżki „Kleniewo” w okolicy uroczej miejscowości Pomorze. Spacer zorganizowany został wspólnym sumptem przez Starostwo Opole Lubelskie, Regionalna Dyrekcje Ochrony Środowiska w Lublinie Wydział Spraw Terenowych nr V w Kazimierzu Dolnym, Nadleśnictwo Kraśnik  i Ośrodek Zamiejscowy ZLPK w Lubartowie.

Spacery krajobrazowe podczas tegorocznej edycji  Dnia Krajobrazu realizowane są pod hasłem „Woda w krajobrazie”.  Akurat Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu związany jest z wodą a dokładnie z rzeką Chodelką. To również wzdłuż jej środkowego biegu wytyczona została ścieżka edukacyjna, która przyszło nam wędrować. Początek ścieżki rozpoczyna się przy stawach młyńskich. Stary młyn w Pomorzu pamięta czasy kiedy to właśnie woda poruszała jego mechanizmy – młyn pobudowany nad rzeką był niezwykle ważnym miejscem dla dawnej społeczności lokalnej. Stawy to nie tylko jednak element hydrotechnicznej myśli poprzednich pokoleń ale także środowisko życia wielu gatunków zwierząt i roślin – najgłośniejsze były kaczki krzyżówki, które hałaśliwie i komentowały naszą obecność.

Od stawów leśna ścieżka poprowadziła nas wzdłuż samej Chodelki. Nizinna, leniwie płynąca rzeka, słoneczka pogoda, las mieniący się kolorami jesieni okazały się fantastyczną scenerią do snucia opowieści o wodzie i lesie, o dwóch różnych środowiskach ale nierozerwalnie ze sobą związanych. Chodelka jednak potrafi zaskakiwać – w swoim spokojnym nurcie posiada progi skalne – prawie jak Szumy na Roztoczu!

Kolejny przystanek – mokradło! Jak sama wskazuje: miejsce gdzie jest mokro. Nad rozlewiskiem nad Chodelką z wyspami-kępkami turzyc uczestnicy spaceru mogli posłuchać o roli obszarów bagiennych w środowisku m.in. o jakże przydatnych funkcjach retencjonowania wody i zapobiegania zarówno lokalnym szuszom jak i powodziom. Rozlewiska to także miejsce ważne dla płazów – zwierząt dwóch środowisk, których cykl życiowy nierozerwalnie związany jest zarówno z wodą jak i lądem.

Wizyta w jesiennym lesie to oczywiście grzybobranie. W tym roku obrodziły kanie. Druga połowa spaceru upłynęła więc wszystkim na pozyskiwaniu darów lasu. Wróciliśmy do domów dotlenieni, pełni wrażeń estetycznych, wiedzy o wodzie i jej roli w środowisku ale i naręczami kań na wegetariańskie schabowe.

Tekst: Michał Zieliński
Zdjęcia: Katarzyna Kowalczyk (ZLPK) i Jacek Rosły (Starostwo Powiatowe w Opolu Lubelskim)