Przeskocz do treści Przeskocz do menu

DREWNIANE PLASTRY

  • 03-08-2020

Drzewa odgrywają ogromną rolę w przyrodzie i kształtowaniu krajobrazu. Dla lepszego poznania budowy poprzecznej drzewa a ściślej mówiąc jego pnia, ZLPK OZ Zamość przygotował szereg tzw. plastrów, które  umożliwiają obserwację różnorodności barw drewna i kory. Wykorzystując plastry, uczymy także obliczania wieku danego fragmentu drewna. Te osobliwe materiały edukacyjne wykorzystywane są podczas zajęć ekologicznych na zajęciach dydaktycznych z dziećmi i młodzieżą.

Budowa większości drzew jest bardzo podobna do siebie. Warstwa zewnętrzna pnia drzewa to kora. Jej zewnętrzna część pełni rolę bariery ochronnej, która zabezpiecza drzewo przed warunkami atmosferycznymi, atakiem szkodników i uszkodzeniami mechanicznymi. Wewnętrzna część kory to tzw. łyko – sieć tkanek i naczyń przewodzących, przez które są transportowane produkty fotosyntezy i niezbędne substancje odżywcze do wszystkich części drzewa. Za łykiem znajduje się miazga (kambium), która jest tkanką twórczą. Odpowiada za przyrost warstw drzewa. Wytwarza drzewo wtórne (strona wewnętrzna) i łyko (strona zewnętrzna). Podział komórkowy miazgi jest ściśle związany z porami roku. Wiosną powstaje biel, latem twardziel, zimą podziały komórkowe zanikają. Dzięki temu proces przyrostu drzewa uwidacznia się w słojach rocznych. Za grubą warstwą bieli znajduje się rdzeń drzewa. Podczas przyrostu drzewa biel przekształca się w rdzeń. Jest najważniejszą częścią szkieletu drzewa – wspiera i stabilizuje całość. To właśnie rdzeń jest źródłem twardego drewna, które jest najbardziej wartościowe.

 

Tekst: Małgorzata Ciuryło ZLPK OZ w Zamościu

opracowano wykorzystując:

http://www.ilovebonsai.pl/podstawowe-pojecia-anatomii-fizjologii-dla-bonsaistow/

https://drzewka132.blogspot.com/2012/05/budowa-drzewa.html

zdjęcia: Małgorzata Grabek ZLPK OZ w Zamościu

zdjęcie budowy drzewa pochodzi ze strony: http://www.ilovebonsai.pl/podstawowe-pojecia-anatomii-fizjologii-dla-bonsaistow/