Dożynki w Krzczonowie

W dniu 19 sierpnia br. odbyły się dożynki gminne w Krzczonowie, w których udział wzięli przedstawiciele Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.

W pogodne niedzielne przedpołudnie przed budynkiem Regionalnego Ośrodka Kultury i Sportu w Krzczonowie uformował się barwny korowód dożynkowy na czele z wójt gminy Krzczonów, panią Katarzyną Bryda. Korowód udał się do kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP, gdzie został powitany przez gospodarza parafii, ks. Waldemara Nieckarza. Po wprowadzeniu do świątyni rozpoczęła się uroczysta Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony. W homilii ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na fakt, że pogoda w tym roku nie rozpieszczała rolników, jednak dobry Bóg zawsze pozwala zebrać plon, tak aby nikt nie cierpiał braku chleba.

Dalsza część uroczystości miała miejsce przed budynkiem Urzędu Gminy Krzczonów. Tutaj wójt gminy Katarzyna Bryda odebrała chleby i wieńce od delegacji sołectw i organizacji działających na terenie gminy. Każdy z zebranych miał też okazję skosztować chleba wypieczonego z ziarna zebranego w tym roku. Następnie odbyło się uroczyste przywitanie zaproszonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele Marszałka Województwa Lubelskiego, Wojewody Lubelskie i innych urzędów i instytucji. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych reprezentował dyrektor ZLPK Justyna Jędruch i pracownik Biura, Krzysztof Wojciechowski. Po przemówieniach gości i wystąpieniu wójt Gminy Krzczonów miała miejsce część artystyczna dożynek. Na scenie zaprezentowały swe możliwości wokalne i taneczne zespoły ludowe oraz młodzież ucząca się tańców latynoamerykańskich w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sportu w Krzczonowie. Nie zabrakło też poczęstunku przygotowanego przez mieszkańców gminy dla zaproszonych gości i wszystkich zebranych.

Na koniec warto podzielić się pewną refleksją. Dożynki to jedno z najstarszych i najpopularniejszych polskich świąt ściśle związanych zwłaszcza z wsią i całą kulturą ludu polskiego. Odbywają się corocznie w każdej gminie, powiecie, województwie, w każdej niemal wiejskiej parafii. W całej Polsce. Wydaje się zatem, że wszystkie są podobne, mają podobny przebieg a nawet czas. Jednak nie krzczonowskie. To co rzuca się w oczy od pierwszych chwil uroczystości to … słynne krzczonowskie stroje, które są uważane za najbardziej reprezentatywny strój lubelski. Odziani są w ów strój starsi, młodzi i ci całkiem maleńcy, władze, mieszkańcy, a nawet niektórzy goście. Barwny korowód w krzczonowskich strojach stanowi niesamowity widok. To cieszy, zwłaszcza, że z roku na rok coraz więcej osób jako strój świąteczny wybiera pięknie wyszywaną koszulę niż marynarkę z koszulą i krawatem czy garsonkę. W żadnym z naszych 17 parków krajobrazowych tradycja ta nie jest tak żywa i pielęgnowana jak właśnie w Krzczonowskim Parku Krajobrazowym. I oby tak żywą była zawsze.

 

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK