W ciągu kilku dni spotkań i rozmów z przedstawicielami różnych instytucji związanych z tą dziedziną znalazł się także czas na spotkanie w dyrekcji Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych – Justynę Jędruch. Po przedstawieniu się wszystkich uczestników spotkania pracownik biura Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Krzysztof Wojciechowski przedstawił ukraińskim gościom lubelskie parki krajobrazowe oraz działalność Zespołu. W trakcie prezentacji nawiązała się także ożywiona dyskusja nt. form ochrony przyrody w obu naszych krajach, reżimu ochronnego na poszczególnych obszarach oraz podobieństw i różnic w zarządzaniu obszarami chronionymi w Polsce i Ukrainie. Dyskusja trwała także po prezentacji. Goście z Ukrainy przedstawili również przyrodę, formy ochrony oraz problemy związane z jej ochroną w swoim regionie. Obwód doniecki (jak i cały region Donbasu) kojarzy się obecnie przede wszystkim z wojną. Istotnie wywiera ona tragiczne piętno także na tamtejszej przyrodzie. Jednak mimo tego, oraz pomimo faktu, że Donbas to teren przemysłowy i wydobywczy znalazło się na nim miejsce także dla form ochrony przyrody. W obwodzie donieckim utworzono jeden zapowiednik, jeden park narodowy, aż 6 parków krajobrazowych oraz wiele mniejszych form ochrony przyrody (co prawda wiele z nich jest obecnie na obszarach zajętych przez separatystów i jako takiej ochrony przyrody tam się nie prowadzi). Dyrektor jednego z parków krajobrazowych (RPK „Krematorskij”), Pan Igor Żyrow, obecny na spotkaniu, przedstawił osobliwości przyrodniczego oraz działalność zarządzanego przez siebie obszaru a także osobliwości przyrody obwodu donieckiego w ogóle. A przyroda tamtejsza jest bardzo różna od naszej. Ma przede wszystkim stepowy charakter a także pełna jest ciekawych obiektów geologicznych (np. kredowe wzgórza), wraz z charakterystyczną dla nich florą i fauną. Zaś jeśli idzie o działalność parków krajobrazowych w Donbasie, jest ona bardzo podobna do naszej. Można się było o tym przekonać również zapoznając się z materiałami edukacyjnymi i promocyjnymi, które ukraińscy koledzy przekazali dla ZLPK.
Spotkanie umożliwiło wymianę poglądów i doświadczeń a także stanowiło dobry grunt pod ewentualne nawiązanie ściślejszej współpracy miedzy obiema stronami, w przyszłości.
Po spotkaniu ukraińscy goście mieli okazję zwiedzić Lublin w tym także miejsca i obiekty związane z Ukrainą (mogiły petlurowców na cmentarzu przy ul. Lipowej, kaplicę św. Trójcy, cerkiew prawosławną pw. Przemienienia Pańskiego, pomnik ofiar Wielkiego Głodu, skwer Tarasa Szewczenki i inne).
tekst: Krzysztof Wojciechowski, biuro ZLPK
zdjęcia: Artur Baran, Krzysztof Wojciechowski, biuro ZLPK
oraz Regionalny Park Krajobrazowy „Kramatorskij”