Przeskocz do treści Przeskocz do menu

BRZEŹNO – GDZIE SIĘ PODZIAŁY STORCZYKI?

  • 03-06-2020

Rok temu po inwentaryzacji ścieżki przyrodniczej „Motylowe łąki” wydawało nam się, że storczyków jest o wiele mniej względem lat minionych. Dziś po przejściu ścieżką wiemy, że zeszły rok nie był jeszcze najgorszy.

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie rokrocznie prowadzi inwentaryzację storczyków wzdłuż ścieżki przyrodniczej „Motylowe Łąki”.

Od lat okolice rezerwatu torfowiskowego „Brzeźno” w Chełmskim Parku Krajobrazowym słyną wśród zwiedzających jako zagłębie storczykowe – na samej ścieżce na przełomie maja i czerwca jest ich tysiące. Na potwierdzenie tego faktu podam wyniki inwentaryzacji z 2016 roku, kiedy to wspólnie z wolontariuszami firmy CEMEX Polska naliczyliśmy 1677 storczyków. Najczęściej spotykanymi gatunkami tej grupy roślin jest kukułka krwista i storczyk kukawka. W zeszłym roku  wspólnie z uczniami Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie naliczyliśmy 152 rośliny co wydawało się wynikiem bardzo słabym.

Dziś po przejściu ścieżką, podczas wstępnej lustracji terenu nie zbrakło nam palców u rąk by policzyć storczyki. W przyszłym tygodniu planujemy inwentaryzację i wtedy będziemy mogli oficjalnie mówić o tegorocznych trendach we florze storczykowej Brzeźna i zastanawiać się nad przyczynami tego stanu.

 

Tekst i zdjęcia: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)