Największą atrakcją Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” jest stado koników biłgorajskich swobodnie pasących się na łąkach w miejscowości Szklarnia.

       Codziennie miejsce to odwiedzane jest przez wielu turystów, a najwięcej przyjemności z podpatrywania życia tych miłych zwierząt czerpią dzieci szkolne, które przez długi czas mogą głaskać i podziwiać koniki.

        Zwierzęta cierpliwie poddają się tym zabiegom i ze smakiem zjadają podawaną marchewkę lub jabłko. Aby jeszcze bardziej zainteresować dzieci  wyglądem i życiem konika ZLPK OZ w Janowie Lubelskim organizuje już po raz drugi konkurs plastyczny ukazujący piękno tego zwierzęcia.

       Tegoroczny konkurs polegał na wyeksponowaniu sylwetki konika poprzez rzeźbę w drewnie, masie solnej, masie papierowej i podobnych materiałach o wysokości od 10 d0 20 cm. Zadanie było bardzo trudne, lecz efekty pracy dzieci przerosły nasze oczekiwania.

      Wpłynęły 24 prześliczne figury zwierząt, a wybór najlepszych prac przysporzył nam wiele kłopotów.  Wreszcie po burzliwych obradach wytypowane zostały prace które zajęły dwa pierwsze, dwa drugie i dwa trzecie miejsca , a pozostałe otrzymały wyróżnienia.

       W dniu 12 czerwca 2019 roku w Ostoi  Szklarnia odbyło się bardzo uroczyste spotkanie dzieci-artystów z pracownikami ZLPK OZ Janów Lubelski.

       Po krótkim zapoznaniu zebranych z dziejami, powstaniem ostoi oraz cechami i charakterem konika biłgorajskiego rozdane zostały dyplomy i cenne nagrody.

       Miło było patrzeć na ogromne zadowolenie dzieci i ich szczere uśmiechy, nagrodzone pieczoną na ognisku kiełbasą i smacznymi napojami

        Tym wydarzeniom z zainteresowaniem przypatrywało się stado koników biłgorajskich, które cierpliwie czekały na obiecane im przysmaki. Już po chwili dzieci obdarowały je soczystymi marchewkami i jabłkami.

        Ze spotkania wszyscy byli bardzo zadowoleni i solennie obiecali, że w przyszłym roku również będą się starali aby wziąć również udział w tak udanej imprezie.

Zwycięzcami zostali

Miejsce I

Julia Bielak z PSP w Potoku Wielkim

Mikołaj Mędrala z PSP w Kocudzy

Miejsce II

Ewelina Ligaj ze SP w Krzemieniu Pierwszym

Julia Ptaszek z PSP w Potoczku

Miejsce III

Dominika Chamera z PSP w Potoku Wielkim

Mateusz Zygmunt z PSP w Kocudzy

Wyróżnienia:

Agata Nieściur ze SP w Batorzu

Bartek Drzazga z PSP w Momotach Górnych

Hubert Twardygrosz z PSP w Potoczku

Pozostali uczestnicy również otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.

 

Tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia: A. Różyńska ZLPK OZ w Janowie Lubelskim