Akcja #sprzątaMy na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”

Parki krajobrazowe nie władają własnymi gruntami, nasze tereny chronione obejmują  lasy, łąki, pastwiska, grunty orne czy zabudowę wiejską, czasem miejską. By zadania ochronne były realizowane właściwie, wszyscy gospodarze terenu muszą ze sobą współpracować. Nam parkowcom często udaje się nawiązać owocną współpracę z leśnikami nadleśnictw, na terenach których mamy swoje parki. W minionych tygodniu przyłączyliśmy się do w/w akcji, którą we współpracy z Nadleśnictwem Biała Podlaska realizował Zespół Placówek Oświatowych w Janowie Podlaskim.

Delegacja szkoły – uczniowie kl. VII i VIII wraz ze swoimi nauczycielami: P. Iwoną Kaliszuk, Wiolettą Doroszuk,  Barabrą Iwaniuk, Eweliną Kruk oraz Panem Jarosławem Kaliszukiem w towarzystwie podleśniczego – P. Karola Zalewskiego i pracownika OZ w Janowie Podlaskim udała się do lasu Sachalin, leżącego nieopodal miejscowości Janów Podlaski (w granicach parku krajobrazowego), by dać przykład troski o stan środowiska przyrodniczego. Młodzież, która z zawzięciem wyciągała wrastające butelki, torby foliowe, czasem cuchnące pampersy czy opony z pewnością nigdy sama nie pozostawi ich w lesie, na jego obrzeżach czy łące.

Takie akcje z udziałem młodych ludzi mają ogromny aspekt wychowawczy a realizowane we współpracy z różnymi instytucjami dowodzą, że potrafimy się jednoczyć w imię ważnych spraw.

Szczególne podziękowania należy skierować ku szkole – uczniom i ich pedagogom, którzy jako lokalni patrioci a zarazem miłośnicy przyrody od wielu lat wspomagają nasz ośrodek porządkując m.in. parkowe ścieżki.

 

Tekst i zdjęcia: M. Żychowska