Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu (powiat bialski)

Rok utworzenia 1990
Powierzchnia 11300,00 ha
Położenie Polesie Zachodnie / Garb Włodawski, Zaklęsłość Sosnowicka, Wysoczyzna Parczewsko-Kodeńska, Dolina Środkowego Bugu
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Janowie Podlaskim

Aktualności

Święta za pasem, a wielkanocny zając potrzebuje Waszej pomocy! Wystarczy spędzić czas na świeżym powietrzu, odwiedzić malownicze obszary chronionego krajobrazu i odnaleźć ukrytą wiadomość. Jeśli do niej dotrzesz, zajączek na pewno się odwdzięczy!
Na terenie (10) Obszarów Chronionego Krajobrazu, zlokalizowanych w różnych częściach województwa lubelskiego, zostały umieszczone kartki ze specjalną wiadomością! Kto pierwszy zdąży po nie sięgnąć, zostanie zobligowany do odbioru drobnego upominku.
Tropy prowadzą do: Nadbużański OChK (powiat bialski), OChK ,,Annówka”, OChK ,,Pradolina Wieprza”, OChK ,,Kozi Bór”, Chełmski OChK, Chodelski OChK, Czerniejowski OChK, Nadbużański OChK (powiat hrubieszowski), Dołhobyczowski OChK, Roztoczański OChK

Zaprasza do wspólnej zabawy pn.: „Wielkanocne poszukiwania z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych”

Korzystając z zaproszenia Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu – Pani Ewy Rafałko, wzorem ubiegłego roku, przeprowadziliśmy cykl 3 cotygodniowych zajęć edukacyjnych przybliżających dzieciom i młodzieży z terenu Nadbużańskiego Obszaru chronionego Krajobrazu świat przyrody.

Wakacyjne zajęcia edukacyjne w Kodniu

W ostatnich dniach Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu leżący w północnej części województwa lubelskiego został oznakowany 8 nowymi tablicami granicznymi.

W województwie lubelskim – a zwłaszcza w parkach krajobrazowych i obszarach chronionego krajobrazu – nie brakuje naturalnych scenografii do zdjęć filmowych. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zachęca do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Filmowym, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

W ubiegłym 2019 roku miały miejsce dwa masowe naloty na Polskę. Na początku w wyjątkowych ilościach pojawiły się motyle: rusałki osetniki Vanessa cardui, a już w maju pierwsze ważki. Był to husarz wędrowny Anax ephippiger.