Rok utworzenia | 1990 |
Powierzchnia | 11300,00 ha |
Położenie | Polesie Zachodnie / Garb Włodawski, Zaklęsłość Sosnowicka, Wysoczyzna Parczewsko-Kodeńska, Dolina Środkowego Bugu |
Jednostka odpowiedzialna | Oddział Zamiejscowy w Janowie Podlaskim |
Święta za pasem, a wielkanocny zając potrzebuje Waszej pomocy! Wystarczy spędzić czas na świeżym powietrzu, odwiedzić malownicze obszary chronionego krajobrazu i odnaleźć ukrytą wiadomość. Jeśli do niej dotrzesz, zajączek na pewno się odwdzięczy!
Na terenie (10) Obszarów Chronionego Krajobrazu, zlokalizowanych w różnych częściach województwa lubelskiego, zostały umieszczone kartki ze specjalną wiadomością! Kto pierwszy zdąży po nie sięgnąć, zostanie zobligowany do odbioru drobnego upominku.
Tropy prowadzą do: Nadbużański OChK (powiat bialski), OChK ,,Annówka”, OChK ,,Pradolina Wieprza”, OChK ,,Kozi Bór”, Chełmski OChK, Chodelski OChK, Czerniejowski OChK, Nadbużański OChK (powiat hrubieszowski), Dołhobyczowski OChK, Roztoczański OChK
Korzystając z zaproszenia Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu – Pani Ewy Rafałko, wzorem ubiegłego roku, przeprowadziliśmy cykl 3 cotygodniowych zajęć edukacyjnych przybliżających dzieciom i młodzieży z terenu Nadbużańskiego Obszaru chronionego Krajobrazu świat przyrody.
W ostatnich dniach Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu leżący w północnej części województwa lubelskiego został oznakowany 8 nowymi tablicami granicznymi.
W województwie lubelskim – a zwłaszcza w parkach krajobrazowych i obszarach chronionego krajobrazu – nie brakuje naturalnych scenografii do zdjęć filmowych. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zachęca do wzięcia udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Filmowym, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
W ubiegłym 2019 roku miały miejsce dwa masowe naloty na Polskę. Na początku w wyjątkowych ilościach pojawiły się motyle: rusałki osetniki Vanessa cardui, a już w maju pierwsze ważki. Był to husarz wędrowny Anax ephippiger.