Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie

Rok utworzenia 1984
Powierzchnia 30 666,97 ha (województwo lubelskie), 9437,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 22677,76 ha (województwo lubelskie), 37312,00 ha (województwo podkarpackie)
Położenie Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska, Dolina Dolnego Sanu; Roztocze / Roztocze Zachodnie
Jednostka odpowiedzialna Oddział w Janowie Lubelskim

Aktualności

W leśnych ostępach Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie (wycieczka pieszo-samochodowa)

W leśnych ostępach Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie (wycieczka pieszo-samochodowa)

15-02-2022

Ferie są wspaniałym czasem który możemy spędzić z rodziną. Park Krajobrazowy Lasy Janowskie oferuje na swoim terenie wiele możliwości. Dzisiaj mamy dla Was następującą propozycję wyjścia w teren. Jest to trasa mieszana, część należy przebyć pieszą a część samochodem.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy na parkingu w miejscowości Gwizdów. Jest to początek ścieżki w rezerwacie Imielty Ług. Obejmuje on obszar ok 800 ha i jest to najcenniejszy z rezerwatów znajdujący się na terenie Lubelszczyzny. Cechuje się rozległymi obszarami wodno torfowiskowymi otoczonymi wydmami porośniętymi borem sosnowym. Trasa to ok 5 km pieszej wędrówki.

Po spacerze przemieszczamy się samochodem do gospodarstwa agroturystycznego Doboszówka w miejscowości Kalenne. Miejsce to zapewnia idealne warunki do wypoczynku a także domową kuchnię (posiłek należy zamówić wcześniej nr tel. 606 689 091)

Najedzeni i wypoczęci wyruszamy w dalszą drogę. Kierujemy się w stronę miejscowości Modliborzyce. Po drodze przystaniemy na chwilę przy pomniku. Pomnik ten postawiony został w 70 rocznicę pacyfikacji wsi Kalenne. To tragiczne wydarzenie miało miejsce 2 października 1942 roku. Hitlerowcy otoczyli rankiem wieś i zaczęli podpalać domostwo po domostwie a także szkołę i karczmę. Na środku wsi postawili ciężki karabin maszynowy z którego strzelali do uciekających z płonących domów mieszkańców wsi.

W Modliborzycach zatrzymamy się na chwilę przy zabytkowej synagodze. Budynek zbudowany około 1760 roku, zdewastowany przez Niemców w czasie II wojny światowej, obecnie odremontowany, jest  siedzibą gminnego ośrodka kultury.

Kolejny punkt naszej wędrówki to leśne uroczysko Kruczek. Geneza powstania tego miejsca ginie w głębi historii. Istnieje legenda która mówi że przez to miejsce przechodził św Antoni wędrując z Leżajska do Radecznicy. Zmęczony przysiadł na kamieniu a kiedy z niego wstał wybiło pod nim źródełko, płynące do dzisiejszego dnia. Kruczek był miejscem odpoczynku kurierów oraz osób przemycających broń z racji swojego położenia przy szlaku handlowym. Znajdziemy tam kapliczkę p.w. św. Antoniego oraz pomnik poświęcony partyzantom i stacji drogi krzyżowej.

Ostoja konia biłgorajskiego w miejscowości Szklarnia to nasz ostatni punkt na mapie naszej wędrówki. Ostoja została założona w 1986 roku a opiekę nad nim sprawuje Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Janowie Lubelskim. W ostoi obecnie przebywa 15 koni biłgorajskich. Są one potomkami dzikiego konia leśnego – tarpana, cechują się one myszatym umaszczeniem, żywym temperamentem, łagodnym charakterem. Posiada liczne cechy swojego przodka: krępa budowa ciała, niewielki wzrost oraz dużą wytrzymałość na niskie temperatury.

Na zakończenie zapraszamy do miejsca na rozdrożu dróg, obok bloku w Szklarni, gdzie znajdziemy miejsce na rozpalenie ogniska.

Dla rządnych przygód można jeszcze odwiedzić

- Porytowe Wzgórza gdzie odbyła się największa bitwa partyzancka w czasie II wojny światowej

- kościół p.w. Św. Wojciecha w Momotach Górnych

Brak atrybutów

Park Krajobrazowy Lasy Janowskie