Rok utworzenia | 1988 |
---|---|
Powierzchnia | 21305,00 ha (województwo lubelskie), 7590,00 ha (województwo podkarpackie) |
Otulina | 16552,00 ha |
Położenie | Roztocze / Roztocze Środkowe, Roztocze Wschodnie; Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska |
Jednostka odpowiedzialna | Oddział w Zamościu |
Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna „Czartowe Pole” (długość 1,4 km): początek – parking Hamernia
Lokalizacja: Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Nadleśnictwo Józefów, Gmina Józefów
Właściciel: Nadleśnictwo Józefów
Oznakowanie: znaki niebieskie
Tablice:
Ogólna charakterystyka ścieżki:
Ścieżka znajduje się w rezerwacie „Czartowe Pole” obejmującym przełomowy odcinek malowniczo ukształtowanej doliny rzeki Sopot z progami skalnymi nazywanymi szumami. Na trasie ścieżki odnajdziemy m. in. obelisk z 1931 roku postawiony przez żołnierzy Szkoły Podchorążych Sanitarnych przebywających tu na letnich manewrach. Obecnie jest to miejsce pamięci narodowej poświęcone partyzantom walczącym w okolicy z niemieckim okupantem. Tu pierwotnie pochowany został słynny Miszka Tatar i inni partyzanci. Ze znajdujących się na trasie tablic dowiemy się wielu interesujących przyrodniczych faktów. Ścieżka jest dobrze przygotowana do wędrówki, wybudowane zostały schody, pomosty i poręcze ułatwiające poruszanie się po niej. Turyści mogą wybrać 2 warianty wędrówki - ścieżkę dolną i ścieżkę górną. Warto przejść obie.
Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna „Nad Tanwią” (długość 3 km): początek – parking Rebizanty.
Lokalizacja: Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Nadleśnictwo Józefów, Gmina Susiec
Właściciel: Nadleśnictwo Józefów (wytyczona przy współudziale ZLPK)
Oznakowanie: znaki białe kwadraty z czerwonym ukośnym paskiem
Tablice:
Ogólna charakterystyka ścieżki:
Ścieżka biegnie doliną rzeki Tanew i ukazuje m.in. kaskady wodospadów, które w plebiscycie dziennika Rzeczpospolita zostały uznane jako jeden z „7 Cudów Polskiej natury”. Ścieżka rozpoczyna się od parkingu leśnego, położonego tuż przy moście na początku miejscowości Huta Szumy, przy drodze Susiec – Cieszanów. Na parkingu znajdziemy drewniane stoły, ławy, kosze na śmieci oraz sanitariaty. Stoi tam również tablica informacyjna z przebiegiem ścieżki oraz inne przedstawiające gatunki roślin i zwierząt leśnych. Trasa tworzy pętlę i kończy się na parkingu.
Ścieżka przyrodniczo - historyczna „Nas Sopotem” (długość 3 km): początek – parking przy Domu Kombatanta w Osuchach
Lokalizacja: Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Nadleśnictwo Józefów, Gmina Łukowa
Właściciel: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych
Oznakowanie: białe kwadraty z czerwonym ukośnym paskiem
Tablice:
Ogólna charakterystyka ścieżki:
Trasa łączy aspekt przyrodniczo - historyczny tych terenów i wiedzie leśnymi drogami. W swej części historycznej przypomina o tragicznej walce partyzanckiej z 1944 roku - słynnej „Bitwie pod Osuchami”, która była jedną z największych bitew o polską wolność. Turyści mają okazję odwiedzić tzw. „Krzywą Górkę”, jak również zobaczyć cmentarz partyzancki w Osuchach – jeden z największych w Europie. Na ścieżce ustawione są również tablice edukacyjne o treściach przyrodniczych, które w interesujący sposób przedstawiają ciekawostki i walory przyrodnicze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.
Początek trasy znajduje się w miejscowości Osuchy, przy Domu Kombatanta, nieopodal cmentarza partyzanckiego. Tutaj znajduje się również duży parking. Trasa - w formie pętli liczy około 3 km, a czas przejścia zajmuje około 1 godz.
Serdecznie zapraszamy do udziału w grze terenowej „NAD SOPOTEM”, więcej informacji tutaj.
Ścieżka przyrodniczo - dydaktyczna „Bukowy Las” (długość 1,5 km): początek – ścieżki z osady Łozy pod Narolem.
Lokalizacja: Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej, Nadleśnictwo Narol, Gmina Narol
Właściciel: Nadleśnictwo Narol
Oznakowanie: znaki na drzewach w postaci kwadratów malowanych po przekątnej na biało-czerwono oraz zielone strzałki z napisem „ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza”.
Tablice:
Ogólna charakterystyka ścieżki:
Początek ścieżki z osady Łozy pod Narolem. Trasa została wyznaczona przez leśny rezerwat przyrody „Bukowy Las”, który swoim zasięgiem obejmuje pozostałości rozległych lasów bukowych, które dawniej dominowały na Roztoczu. Zbiorowiskiem roślinnym dominującym w rezerwacie jest podgórska forma buczyny karpackiej o wysokim stopniu naturalności. Wzdłuż całej trasy ścieżki uwagę przyciągają stare, ponad 150-letnie buki i jodły o imponujących rozmiarach, pięknym pokroju i ciekawszych kształtach. Osobliwością rezerwatu są łany pięknie kwitnącego wiosną czosnku niedźwiedziego.