Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej

Rok utworzenia 1988
Powierzchnia 21305,00 ha (województwo lubelskie), 7590,00 ha (województwo podkarpackie)
Otulina 16552,00 ha
Położenie Roztocze / Roztocze Środkowe, Roztocze Wschodnie; Kotlina Sandomierska / Równina Biłgorajska
Jednostka odpowiedzialna Oddział w Zamościu

Dziedzictwo kulturowe

Do najważniejszych zabytków na terenie Parku należą: neobarokowy kościół z 1886 r. oraz XIX-wieczna synagoga i kirkut w Józefowie. Zespół kościoła parafialnego św. Jana Nepomucena z XIX w. w Suścu. Ruina papierni zamojskich w rezerwacie Czartowe Pole. Drewniany młyn wodny z 1925 roku w Suścu.

Do ważnych punktów na mapie Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej należą miejsca pamięci narodowej: partyzancki cmentarz z II wojny światowej w Osuchach, cmentarz i miejsce po obozie założonym przez NKWD w Błudku, pomniki na uroczysku Maziarze i Krzywej Górce.

Wspomnieć również należy o stanowisku archeologicznym „Zamczysko” inaczej zwane „Kościółek”. Jest to wał ziemny dawnego zamczyska wybudowanego w widłach Tanwi i Jelenia. W XVII wieku wybudowano tam cerkiew zamienioną w 1748 r. na kościół. Podczas powstania styczniowego i w czasie II wojny światowej ukrywali się tu partyzanci, co upamiętniają krzyż i pomnik.

W części podkarpackiej parku znajduje się Narol – miejscowość należąca niegdyś do możnego rodu Łosiów. Z inicjatywy Antoniego Feliksa powstała okazała rezydencja, gdzie zgromadzono kolekcję unikalnych dzieł sztuki. Pałac został doszczętnie ograbiony w czasie I wojny światowej. obecnie świetność przywraca mu Fundacja Pro Academia Narolense. Warto też zobaczyć ruiny cerkwi w Hucie Różanieckiej.