Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Krasnobrodzki Park Krajobrazowy

Rok utworzenia 1988
Powierzchnia 9390,00 ha
Otulina 30794,00 ha
Położenie Roztocze / Roztocze Środkowe
Jednostka odpowiedzialna Oddział Zamiejscowy w Zamościu

Turystyka

Ruch turystyczny na terenie Parku koncentruje się przede wszystkim w Krasnobrodzie - uzdrowisku i jednej z najpopularniejszych miejscowości wczasowych na Roztoczu. Znajdują się tu: sanatorium, dobrze wyposażone ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty i kwatery prywatne, kempingi, schroniska młodzieżowe, ośrodek turystyki konnej, a także kąpielisko z piaszczystą plażą. Przy kąpielisku powstał kompleks basenów, park linowy. Istnieje także możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego i rekreacyjnego.

Przez Park przebiegają cztery znakowane szlaki turystyczne: niebieski –„Centralny” (najdłuższy szlak Roztocza, liczący 195 km z Szastarki do Bełżca), zielony – „Władysławy Podobińskiej” (liczy 56 km z Zamościa do Suśca), czerwony – „Partyzancki” (długość 53 km z Krynic do Szperówki), czarny – „Łącznikowy” (długość 16 km z Krasnobrodu do Husin).

Dla turystów aktywnie spędzających czas przygotowano trasy nordic walking: 3 kilometrową wokół korony zalewu, ponad 6 km przez rezerwat św. Roch i najdłuższą 13 km do Szuru. Istniejące ścieżki spacerowe prowadzą przez rezerwat św. Roch, do Szuru, przez malownicze Krasnobrodzkie Wąwozy, Do Belfontu, Wokół Krasnobrodu oraz Ułańskim Szlakiem. Ostatnia ścieżka poświęcona jest 25-temu Pułkowi Ułanów Wielkopolskich, którzy we wrześniu 1939 r. stoczyli zwycięską bitwę o Krasnobród. Nie zapomniano o fanach „dwóch kółek”. Można wybrać jedną z trzech ścieżek rowerowych: Pętlę Jakubowicką, szlak Na Figarnię lub na wzgórze Hołda. Inny rodzaj turystyki to spływy kajakowe. Naturalny charakter rzeki Wieprz to możliwość poznania bogatej przyrody Parku. Jesienią lasy Parku należą do miłośników grzybobrania. Różnorodność siedlisk leśnych sprawia, że znajdziemy tu niemal każdy gatunek grzyba, z których można przyrządzić znakomite dania. Zimową atrakcją Krasnobrodu są kuligi z pochodniami prowadzące przez dukty leśne i malownicze wąwozy. W miejscowości Jacnia czynny jest wyciąg narciarski.