Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Śladami ks. Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Radio Zamość

W Katolickim Radio Zamość zrealizowano audycję o śladach bytności ks. Stefana Wyszyńskiego na terenie obecnego Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Dnia 28 maja minęła 39 już rocznica odejścia do Domu Ojca Stefana kardynała Wyszyńskiego. Z tej okazji na falach Katolickiego Radio Zamość emitowana była okolicznościowa audycja, w której uczestniczył pracownik Biura Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, Krzysztof Wojciechowski. Obecność przedstawiciela Służby Parku Krajobrazowego nie była przypadkowa. Tematem wiodącym audycji prowadzonej przez red. Joanne Mazurek i ks. Grzegorza Bartko był bowiem Szlak pieszy Śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Ziemie Skierbieszowskiej położony w całości w granicach Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Szlak ów utworzony w 2014 roku staraniem Gminy Skierbieszów i Fundacji św. Kiliana ma długość ok. 30 km i przebiega po bardzo malowniczym terenie. Wraz z utworzeniem szlaku wydana została także mapa z jego przebiegiem. Prowadzący audycję i jej gość zabrali słuchaczy Katolickiego Radio Zamość na wirtualną wędrówkę szlakiem. A jest on niesamowicie atrakcyjny ponieważ jest bardzo … różnorodny. Wędrując śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Ziemi Skierbieszowskiej możemy podziwiać piękne, otwarte widoki rozciągające się ze szczytów wzniesień Działów Grabowieckich, wchodzimy w chłodny, mroczny cień zielonych buczyn, pijemy czyściutką wodę ze źródełek lokalizowanych na szlaku, pylistym, lessowym traktem wędrujemy wśród falujących łanów zboża lub rzepaku. Na trasie spotkamy też bardzo różne obiekty historyczne i sakralne poczynając od prostych przydrożnych krzyży, a kończąc na XVII-wiecznych kościołach. Niemal bez względu na porę roku zawsze w tej wędrówce towarzyszą nam ptaki, czy to skowronki niezmordowanie śpiewające nad niwami czy też krążące w przestworzach myszołowy, pszczołojady czy błotniaki. Bo szlak ten jest dogodny nie tylko do tego, by zamyślić się nad postacią i nauką wkrótce błogosławionego ks. Stefana Wyszyńskiego, ale też i do tego by podziwiać i poznawać krajobrazy i przyrodę Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. Najlepiej jednak robić to osobiście wędrując szlakiem, do czego – mamy nadzieję – zachęciła słuchaczy wirtualna wędrówka z Katolickim Radio Zamość.

Całość audycji można odsłuchać pod linkiem:

https://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/13175,miejsca-bliskie-prymasowi?fbclid=IwAR04KmUleqZ_1Ir6BNzdU-xSccc6xRhw3CMqCl_l8mpTn1BYFQg1fVbrE4I

Zachęcamy także do obejrzenia filmu przygotowanego przez ks. Grzegorza Bartko wraz z uczniami Gimnazjum im. Stefana kard. Wyszyńskiego w Sitnie pt.: „Tajemnica Naszej Wsi”, z którego dowiemy się wiele na temat ukrywania się ks. Stefana Wyszyńskiego na terenie wioski Stanisławka i okolic, położonych w granicach Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

https://www.youtube.com/watch?v=OWsqkNTysUc&feature=youtu.be

Tym zaś, którzy dali się namówić na samodzielną pieszą wędrówkę po szlaku oferujemy do pobrania mapkę z jego przebiegiem.

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK

Fotografie: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK i Łukasz Kot, Katolickie Radio Zamość