Przeskocz do treści Przeskocz do menu

O parkach krajobrazowych w „Eko i My”

W ogólnopolskim poradniku ekologicznym „Eko i My” ukazały się artykuły dotyczące parków krajobrazowych Polski i … Ukrainy.

Owocna współpraca Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych z ogólnopolskim poradnikiem ekologicznym „Eko i My” trwa już kilka lat. W ostatnich numerach miesięcznika możemy zapoznać się z kolejnymi jej efektami. W marcowym numerze czasopisma ukazał się artykuł pt.: Regionalny Park Krajobrazowy „Pryingulski”. Artykuł opisuje park krajobrazowy położony na południu Ukrainy w obwodzie mikołajowskim, nad rzeką Ingul wpadającą wprost do Morza Czarnego. Praca jest kolejną z cyklu prezentujących obszary chronione (parki narodowe i regionalne parki krajobrazowe) naszego wschodniego sąsiada. W tym samym numerze ukazała się także artykuł „Zielona edukacja” dotyczacy interesujących i nowatorskich metod edukacji ekologicznej w Parku Narodowym „Hołosijiwski” nazywanym Zielonym Sercem Kijowa. Warto przypomnieć, że kontakty ZLPK z PN „Hołosijiwski” sięgają 2017 roku, kiedy to pracownik Biura ZLPK brał udział z okolicznościowej konferencji zorganizowanej z okazji 10-lecia istnienia Parku:
http://parki.lubelskie.pl/aktualnosci/zespol-lubelskich-parkow-krajobrazowych-na-miedzynarodowej-konferencji-w-kijowie

Oba opisane wyżej artykuły z języka ukraińskiego przetłumaczył Krzysztof Wojciechowski z Biura ZLPK.

Natomiast w kwietniowym numerze „Eko i My” ukazał się drukiem kolejny z cyklu artykułów o parkach krajobrazowych podlegających Ośrodkowi Zamiejscowemu w Chełmie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Tym razem Pani Paulina Swaczyna, która w roku ubiegłym odbyła staż w Biurze ZLPK, zaprezentowała czytelnikom z całej Polski najbardziej wschodni ze wszystkich parków krajobrazowych w naszej Ojczyźnie – Strzelecki Park Krajobrazowy.

Pragniemy serdecznie podziękować autorom wszystkich w/w artykułów za wysiłek włożony w ich napisanie, przede wszystkim zaś: Pani Paulinie Swaczynie, dr Oldze Krzyżanowskiej – wiodącej specjalistce z zakresu edukacji ekologicznej w PN „Hołosijiwski” i Pani Marinie Romanenko z Administracji Obwodu Mikołajewskiego. Liczymy na dalszą owocną współpracę.

Artykuły, które ukazują się w prasie ogólnopolskiej są doskonałym sposobem popularyzacji wiedzy o polskich i nie tylko polskich parkach krajobrazowych i innych obszarach chronionych. Są także metodą szerzenia wiedzy o działalności Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Bardzo ważne jest jednak aby ukazywały się jak najczęściej i w miarę regularnie. Mamy zatem nadzieję, że dzięki pracownikom ZLPK i oraz naszym sympatykom ową regularność przynajmniej w „Eko i My” uda się utrzymać.

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK