Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zmagania młodych krajoznawców

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie od lat współorganizuje na terenie powiatu chełmskiego i województwa lubelskiego największy w Polsce konkurs o tematyce krajoznawczej. Jesteśmy odpowiedzialni za jedną z konkurencji – „Turystyczne ABC” w zakresie rozpoznawania rodzimych gatunków roślin in zwierząt oraz sponsorujemy część nagród dla laureatów tego konkursu. W bieżącym roku szkolnym do Turnieju przystąpiło 42 uczniów z 14 szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Przeczytajmy relację z tego wydarzenia Pana Sławomira Korpysza – nauczyciela geografii w Zespole Szkół w Sawinie, opiekuna merytorycznego młodzieży i wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie:

27 kwietnia 2019 r. w Medycznym Studium Zawodowym w Chełmie odbyły się eliminacje powiatowe 47. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. Jest to najważniejsza i największa w kraju impreza krajoznawcza dla młodzieży, którą patronatem objął Minister Edukacji Narodowej. Całoroczna praca wielu szkolnych kół turystyczno-krajoznawczych podporządkowana jest przygotowaniom do udziału w tym turnieju. 

Eliminacje powiatowe zorganizował Oddział PTTK im. Kazimierza Janczykowskiego w Chełmie przy współudziale Urzędu Miasta Chełm, Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie. W turnieju uczestniczyły trzyosobowe drużyny ze szkół i innych placówek oświatowych z Chełma i powiatu chełmskiego.

Rywalizacja obejmowała trzy konkurencje: rozpoznawanie zabytków, rozpoznawanie roślin oraz test składający się z 55 pytań dotyczących wiedzy z zakresu krajoznawstwa, turystyki, topografii, bezpieczeństwa ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy. Konkurencję rozpoznawanie roślin przygotowali i przeprowadzili RyszardSuszyński – Kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego ZLPK w Brzeźnie oraz  Paweł Łapiński – pracownik Ośrodka.

W kategorii szkół podstawowych, w której startowało najwięcej drużyn, a poziom był bardzo wyrównany, I miejsce zajęła drużyna SKKT „Dreptak” z Zespołu Szkół w Sawinie w składzie: Mikołaj Kloc, Kamila Powaga i Magda Sobolewska. Na II miejscu uplasowała się drużyna Koła Turystycznego „MłoDziK” z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie: Monika Spodniewska, Natalia Jarzynowska i Hanna Błaszczuk, zaś III miejsce zdobyła druga drużyna z ZS w Sawinie: Patrycja Powaga, Beata Gil i Joanna Turek. W punktacji indywidualnej najwięcej punktów zdobył Mikołaj Kloc („Dreptak” Sawin), który wyprzedził Monikę Spodniewską (MDK Chełm) i Karolinę Haponiuk (SP Czułczyce).

Wśród gimnazjalistów największa wiedzą wykazała się drużyna z Gimnazjum w Sawinie w składzie: Zuzanna Kloc, Monika Ciesielska i Adam Głąb wyprzedzając drużynę z SP Nr 11 w Chełmie: Marta Kusiak i Weronika Wójcicka. Indywidualnie zwyciężyła Zuzanna Kloc, a kolejne miejsca zajęli Adam Głąb i Monika Ciesielska.

W pionie szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyła drużyna Koła Turystycznego „MłoDziK”: Alicja Siatka, Adrianna Zając i Joanna Olucha, II miejsce zajęła drużyna SKKT „Traper” ze Stawu: Paulina Hołowacz, Katarzyna Siennica i Mariola Oleszczuk, zaś III miejsce przypadło drużynie z Zespołu Szkól Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie. Indywidualnie trzy pierwsze miejsca zajęły turystki z MDK: Alicja Siatka, Adrianna Zając i Joanna Olucha. Drużyny z ZS w Sawinie, Szkoły Podstawowej w Czułczycach i MDK w Chełmie przygotował do konkursu Sławomir Korpysz, drużynę z SP Nr 11 w Chełmie – Zbigniew Lubaszewski, drużynę Traper ze Stawu – Agnieszka Oleszczuk – Stachel, a drużynę ZSBiG w Chełmie – Agnieszka Perestaj-Lacka.

Nagrody rzeczowe w postaci sprzętu turystycznego i sportowego ufundowane przez Oddział PTTK w Chełmie i Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie wręczali przedstawiciele fundatorów.

Najlepsze drużyny będą reprezentowały powiat chełmski na finale wojewódzkim turnieju, który zostanie rozegrany w Biłgoraju. Gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy sukcesów na kolejnym etapie turniejowych zmagań.

 

Zdjęcia: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)