Przeskocz do treści Przeskocz do menu

„Zimowym Tropem” przez Chełmski Park Krajobrazowy w wiosennym klimacie

  • 21-02-2020

Wzorem zeszłorocznych zimowych wypraw ponownie Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie i Koło Łowieckie nr 23 „Szarak” w Chełmie zorganizowało zajęcia terenowe „Zimowym Tropem”. W zajęciach uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rudzie-Hucie pod opieką Pani Barbary Gałus, Pani Małgorzaty Suchań i ks. Dawida Nowickiego.

Uczniowie młodszych klas słysząc o terenowych przygodach jakie spotykały starszych kolegów i koleżanek w latach poprzednich,  nie mogli się doczekać tegorocznego wyjazdu. Droga rozpoczęła w Poczekajce, gdzie obok starej gajówki wjeżdża się na teren Chełmskiego Parku Krajobrazowego. Tam uczestnicy przesiedli się ze szkolnego autobusu do myśliwskiej podwody. Zaletą takiego transportu jest świetna widoczność dla każdego z pasażerów. Uczniowie mogli dokładnie z pokładu podwody obserwować ciekawe podniebne zajście –  kruka trzymającego w dziobie dwie gałązki, który dłuższy czas leciał tuż nad traktorem by w końcu zniknąć w gnieździe zlokalizowanym na samym czubku strzelistej sosny. W głębi lasu uczestnicy zajęć zatrzymali się przy symbolicznej mogile – miejscu śmierci radzieckiego pilota, który pod koniec II Wojny Światowej został zestrzelony nad tymi lasami. Ciekawą historię o tym wydarzeniu znaną z relacji przekazywanych przez świadków opowiedziała Pani Barbara Gałus – nauczycielka historii. Następnym punktem wyprawy do lasu było miejsce pamięci przypominające o krwawej bitwie jaką stoczyli tu w 1945 r. żołnierze podziemia antykomunistycznego AK-WIN Majora Fali z oddziałami NKWD i UB. Młodzież upamiętniła to wydarzenie składając wieniec i modląc się za poległych.  

Po części historycznej rozpoczęły się warsztaty z rozpoznawania tropów zwierząt. Uczniowie zaopatrzeni w „Poradniki młodego tropiciela” podążyli w ślad za sarnami, jeleniami oraz licznymi ostatnio w tych okolicach łosiami. Pod okiem pracowników Parków, którzy służyli radą i dzielili się swoją wiedzą młodzież wertowała strony poradnika i porównywała z tropami odbitymi na piasku lub w błocie.

Na zakończenie, już nieco zmarznięci uczestnicy mogli ogrzać się przy ognisku i posilić kiełbasą ufundowaną przez Koło Łowieckie oraz uczcić tłusty czwartek częstując się pieczonymi przez Panią Barbarę Gałus słodkimi rogalikami.

 

Tekst i zdjęcia: Paweł Łapiński (ZLPK OE-M w Brzeźnie)