Przeskocz do treści Przeskocz do menu

ZIMOWE PODCHODY

  • 09-03-2018

Mimo tego możemy poznać ich zwyczaje i poczuć się tak jakbyśmy uczestniczyli w ich codziennym życiu. Możemy również przywołać młode lata, kiedy byliśmy zafascynowani przygodami, życiem w harmonii. z przyrodą, oraz niezwykłymi umiejętnościami amerykańskich Indian.

Tą fascynację możemy spełnić dzisiaj, a kluczem będzie spostrzegawczość i cierpliwość. Miesiące zimowe dają największą możliwość odkrywania obecności zwierząt poprzez obserwację oraz poszukiwanie odciśniętych na śniegu ich śladów i tropów.

Możliwość taką zapewnia teren Parku Krajobrazowego „ Lasy Janowskie”, o czym naocznie przekonali się pracownicy parku.

W trakcie wyprawy w zimowe ostępy leśne odkryliśmy tropy wielu zwierząt. Szczególnie cieszyliśmy się z rozpoznania śladów rysia, który należy do najbardziej skrytych ssaków leśnych. Jego tropem przeszliśmy około kilometra a po drodze odkryliśmy ślady znakowania rysiej posiadłości.

Po drodze spostrzegliśmy również wiele świeżych śladów jeleni, dzików, lisów oraz bardzo wyraźne tropy łosi. Przekonaliśmy się, że zimowy las nie zasypia, a zwierzęta mimo mrozu i śniegu wykonują swoje codzienne czynności, aby przeżyć trudny okres.

Wszyscy, którzy zimą odwiedzą Park Krajobrazowy „ Lasy Janowskie” i zadadzą sobie trochę trudu, odkryją, że tropienie śladów leśnych zwierząt może przynieść wiele satysfakcji i jest okazją do miłego spędzenia wolnego czasu.

Tekst: M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lub

Zdjęcia: J. Kiszka ZLPK OZ w Janowie Lub