Przeskocz do treści Przeskocz do menu

ZIMĄ POMÓŻ PTAKOM

  • 25-01-2017

Prowadzone badania wykazały, że ptaki dokarmiane zimą przystępowały do lęgów w lepszej kondycji, co również wpływało na większą ilość odchowanych piskląt. Należy przy tym pamiętać aby robić to prawidłowo. Niewłaściwy sposób dokarmiania może zaszkodzić ptakom. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

  1. Dokarmianie rozpoczynamy gdy zaczną się mrozy i spadnie śnieg,
  2. Raz rozpoczętego dokarmiania nie przerywamy aż do wiosny,
  3. Karmnik lub wykładana karma muszą być umieszczone tak aby koty nie mogły atakować ptaków.

Jeżeli jesteśmy w stanie spełnić te trzy warunki trzeba jeszcze pamiętać o właściwym rodzaju karmy. Nie mogą być to resztki z naszego stołu. Ptaki, które odwiedzają nasze karmniki, nie wydalają soli !

Do karmników przylatują różne gatunki ptaków. Przygotujmy im to co lubią: ziarna słonecznika, dyni, gruboziarniste kasze, także proso, owies, konopie, owoce (np. jabłko).

Osoby mające przydomowe ogródki mogą posadzić w nim rośliny atrakcyjne dla ptaków takie jak czarny bez, głóg, ligustr czy jarząb. Warto też zadbać o kryjówkę dla odpoczywających ptaków. Do tego celu służyć im będą kolczaste krzewy, jałowiec i żywotnik. Nie mniej ważne jest wywieszanie budek lęgowych, które zimą pomogą przeżyć mroźną noc.

Obserwacja ptaków przy karmniku jest ważna zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy uzmysławiają sobie jak wiele gatunków ptaków żyje w naszym otoczeniu. W zależności od tego gdzie mieszkamy z wykładanej przez nas karmy mogą korzystać: wróbel domowy i mazurek; bogatka, modraszka i sosnówka; zięba i jer; grubodziób, dzwoniec, gil, trznadel, rudzik, kowalik, kos, kwiczoł, dzięcioł duży i średni, sójka, kawka, sierpówka i gołąb domowy.

Zachęcamy do zapoznania się szerzej z ptakami zimującymi w Polsce: http://www.rmikusek.pl/…/popularno_nauk…/2_41-Ptaki_zima.pdf

Tekst: Małgorzata Grabek

Zdjęcia: Krzysztof Kowalczuk