Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych na dożynkach gminnych w Krzczonowie

W deszczową niedzielę 20 sierpnia odbyły się dożynki gminne w głównej miejscowości Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego – w Krzczonowie. Mimo, że pogoda była pochmurna to jednak uroku nadawał uroczystości barwny korowód dożynkowy, w którym uwagę przeciągały nie tylko, a może nawet nie tyle wieńce dożynkowe, które oczywiście również były piękne, ale przede wszystkim barwne regionalne, krzczonowskie stroje ludowe, w które ubrani byli liczni uczestnicy dożynek, nie wyłączając władz gminy.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej dziękczynnej za tegoroczne plony. W XVII-wiecznym krzczonowskim kościele celebrował ją bp lubelski Mieczysław Cisło, który wygłosił okolicznościowe kazanie. Biskup mówił o rzeczach zda się oczywistych w takim dniu, ale stale wartych przypominania: o ciężkie, ale jakże potrzebnej pracy na roli, o urodzaju i Bożym błogosławieństwie dla siewcy i „chlebie dla jedzącego”. „Pochwalony bądź, Panie mój/przez siostrę naszą matkę ziemię, która nas żywi i chowa/wydaje różne owoce/z barwnymi kwiatami i trawami”– zdawał się wtórować biskupowi słowami „Pieśni Słonecznej” patron ekologów - św. Franciszek z Asyżu – z fresku w prezbiterium krzczonowskiej świątyni.

Po Mszy Świętej przyszedł czas na korowód wieńców dożynkowych, które przygotowała każda wioska i wraz z chlebem z tegorocznych zbóż złożyła na ręce gospodyni uroczystości – wójt gminy Krzczonów, Pani Katarzyny Bryda. Następnie miały miejsce wystąpienia władz i zaproszonych gości. Samorząd województwa reprezentowała Pani Anna Augustyniak – Sekretarz Województwa Lubelskiego oraz Pan Paweł Pikula – Starosta Lubelski. Po części oficjalnej odbyły się występy zespołów ludowych, na placu dożynkowym prezentowały swoją działalność różne instytucje. Znalazło się tu także miejsce dla Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, który zaznaczył swoją obecność wystawiając namiot wraz z ofertą edukacyjną skierowaną do najmłodszych i tych nieco starszych.

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK,

Foto: Archiwum gminy Krzczonów, Krzysztof Jędruch, Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK