Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zapraszamy na spotkanie z przyrodnikiem Krzysztofem Wojciechowskim- Parki Krajobrazowe Lubelszczyzny

W Polsce znajduje się ponad 120 parków krajobrazowych i zajmują około 8% powierzchninaszej Ojczyzny. Tworzono je w celu ochrony rodzimego krajobrazu, w tym również jego walorów historycznych i kulturowych. Wraz z obszarami chronionego krajobrazu stanowić miały istotny składnik Wielkoprzestrzennego Systemu Obszarów Chronionych, miały pełnić funkcję korytarzy ekologicznych łączących obszary o najwyższej wartości – parki narodowe.

W województwie lubelskim, choć powierzchniowo nie największym w kraju, jest ich najwięcej – 17. Najstarszy z nich – Kazimierski PK – został utworzony jako jeden z pierwszych w Polsce, w 1979 roku. Mimo, że rozłożone nierównomiernie na terenie województwa, obejmują wszystkie najbardziej charakterystyczne krajobrazy Lubelszczyzny.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu aby dowiedzieć się więcej na temat parków krajobrazowych naszego regionu.

Krzysztof Wojciechowski – przyrodnik, społecznik, regionalista, publicysta i tłumacz, miłośnik dawnych Kresów. Ukończył ochronę środowiska w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (2001) gdzie przez wiele lat pracował. Od lat 90. zaangażowany w działalność społecznych organizacji zajmujących się ochroną środowiska (Ekologiczny Klub UNESCO, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot, Towarzystwo dla Natury i Człowieka, Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo-Wschodni). Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, ponad 500 popularnonaukowych oraz 100 tłumaczeń z języka ukraińskiego, rosyjskiego ibiałoruskiego (w tym dwóch książek). Uczestniczył w licznych projektach z zakresu ochrony środowiska, wtym międzynarodowych (z Ukrainą i Białorusią). Współorganizator corocznej Ukraińsko-Polskiej Szkoły Ochrony Przyrody oraz Zamojskich Dni Kresowych DEWAJTIS. W 2010 roku nagrodzony Medalem Polskiej Niezapominajki za społeczną działalność na rzecz ochrony środowiska.Obecnie pracuje w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych na stanowisku starszego specjalisty ds. ochrony przyrody, krajobrazu, wartości historycznych i kulturowych, ochrony środowiska, edukacji oraz turystyki i rekreacji.