Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym "Zmalujmy to razem: SZARY KLEJNOT BAGIEN"

  • 05-05-2023

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Lubartowie, serdecznie zaprasza wszystkie Przedszkolaki z województwa lubelskiego, do udziału w Przyrodniczym Konkursie Plastycznym „Pierwsze spotkanie z przyrodą- zmalujmy to razem: SZARY KLEJNOT BAGIEN”.

Uwaga! Uwaga! Przedszkolaki oraz opiekunowie! Wiosna to najlepszy czas by odkrywać tajemnice przyrody poprzez wspólne wędrówki z Rodzicami i Opiekunami. A skoro już tu jest, czas powitać po zimie, przybyłe z ciepłych krajów wodniczki! Z tej okazji Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zaprasza do udziału w kolejnej edycji Przyrodniczego Konkursu Plastycznego „Pierwsze spotkanie z przyrodą-zmalujmy to razem!”. W tym roku hasłem przewodnim będzie wodniczka - „Szary klejnot bagien” - gatunek roku 2023 Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. Zadaniem uczestników Konkursu jest ukazanie w sposób kreatywny wodniczki* (nie wakuoli, lecz gatunku niewielkiego ptaka wędrownego *) w jej naturalnym środowisku.

Wykorzystajcie moment! To dobry czas na zdrową rywalizację i budowanie więzi rodzinnych, a także doskonalenie swoich talentów. Na najbardziej zaangażowanych w prace plastyczne będą czekać nagrody rzeczowe. Życzymy wielu ciekawych pomysłów!

Na Wasze prace czekamy do dnia 30.06.2023 roku.

Prace należy dostarczyć na adres: Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Lubartowie ul. Leśna 1, 21-100 Lubartów z dopiskiem: Konkurs Plastyczny.

Gatunek roku 2023 Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych:

Dlaczego wodniczka?

Wodniczka jest najrzadszym wędrownym ptakiem Europy. Żyje na otwartych terenach torfowisk niskich i łąkach bagiennych. Na świecie występuje zaledwie w kilku państwach, obecnie w sezonie lęgowym, głównie na terenie Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Na Lubelszczyźnie występuje w obrębie chełmskich torfowisk i turzycowic, powierzchni porośniętych kłocią wiechowatą  na terenie Chełmskiego Parku Krajobrazowego oraz na terenie Poleskiego Parku Narodowego. W przeszłości nazywana wróblem błotnym, była szeroko rozprzestrzeniona i liczna. Obecnie występuje w kilkudziesięciu miejscach w Europie i jest jedynym globalnie zagrożonym gatunkiem z rzędu wróblowych, występującym w jej kontynentalnej części. Co się stało? Populacja wodniczki diametralnie zmieniła się na skutek osuszania jej miejsc lęgowych, degradację lub całkowitą utratę siedlisk poprzez min. pozyskiwanie torfu oraz nowych terenów dla rolnictwa, zaniechanie ręcznego koszenia łąk i wypasu bydła.

Ciekawym jest, iż wodniczka jest gatunkiem parasolowym, co oznacza, że jeśli chroniona jest wodniczka, chroniony jest również cały ekosystem torfowisk niskich i podmokłych łąk bagiennych.

Świadomość jej występowania w naszym rejonie, świadomość problemów z jakimi trzeba się zmierzyć by zachować ciągłość gatunku, jest niezmiernie ważna. Powinniśmy być dumni, ale również poczuwać się do odpowiedzialności jaka na nas spoczywa, ponieważ około 25 procent całej światowej populacji wodniczki żyje właśnie w Polsce!

*Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu znajdują się w Regulaminie, dostępnym do pobrania poniżej (Uwaga! Link nie otwiera sie przeglądarce chrome, radzimy skorzystać z przeglądarki Firefox lub innych).


http://parki.lubelskie.pl/media/12874/download/regulamin-konkursu-plastycznego.pdf