Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zajęcia na Uniwersytecie Otwartym KUL

Miniony semestr, jak i poprzedni pełen był ciekawych warsztatów i prelekcji, ale z całą pewnością najbardziej oryginalnym był cykl zajęć geologicznych prowadzonych przez Panie: Marię Straka i Agnieszkę Trawińską z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Lubartowie. Takich warsztatów jeszcze w ramach Uniwersytetu Otwartego KUL nie było. Uczniowie mogli zobaczyć różne rodzaje skał a także poczuć się jak prawdziwi geolodzy trzymając w dłoniach sprzęty geologiczne.Piątkowe zajęcia kończą nie tylko semestr ale i cały rok owocnej współpracy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych i Uniwersytetu Otwartego KUL. A w „statystyce” przedstawiała się ona następująco. W prelekcjach, prezentacjach i warsztatach prowadzonych przez pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w sumie udział wzięło bez mała 600 uczniów (587), w tym z klas I-III -485 uczniów, zaś z klas starszych IV-VI – 102 uczniów. Prelekcje prowadzone były przez pracowników wszystkich Ośrodków Zamiejscowych Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych i Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego w Brzeźnie. Były to następujące osoby: Jolanta Kiszka (Ośrodek Zamiejscowy w Janowie Lubelskim), Magdalena Żychowska (Ośrodek Zamiejscowy w Janowie Podlaskim), Małgorzata Grabek (Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu), Małgorzata Deneka Angel (Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie), Maria Straka i Agnieszka Trawińska (Ośrodek Zamiejscowy w Lubartowie), Paweł Łapiński (Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie) oraz Krzysztof Wojciechowski z Biura Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lublinie. Koordynatorem współpracy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych z Uniwersytetem Otwartym KUL w semestrze zimowym był Paweł Łapiński, zaś w semestrze letnim jego obowiązki przejął Krzysztof Wojciechowski.

Pragniemy podziękować Władzom Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego za umożliwienie szerzenia wiedzy przyrodniczej wśród uczniów uczestniczących w Uniwersytecie Otwartym KUL. Szczególne podziękowania z naszej strony należą się także Pani Annie Tarnowskiej-Waszak – dyrektor Uniwersytetu Otwartego KUL oraz Pani Marii Matysiewicz i pracownikom sekretariatu Uniwersytetu Otwartego KUL, za nieograniczoną pomoc, jaką otrzymaliśmy podczas prowadzenia zajęć. Kończymy semestr w poczuciu satysfakcji z dobrze wykonanej pracy będącej owocem wspólnego zaangażowania pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych i Uniwersytetu Otwartego KUL. Pewni jesteśmy, że wiedza przekazana tak licznemu gronu uczniów będzie w przyszłości owocować wrażliwością i zaangażowaniem w ochronę ojczystej przyrody i środowiska.

Wakacje to czas odpoczynku, ale też i układania planów na następne semestry edukacji, tak by była ona pożyteczna i atrakcyjna dla dzieci, ponieważ wraz z nastaniem września rozpoczynamy kolejny rok współpracy.

 

tekst: Krzysztof Wojciechowski

fotografie z Archiwum Uniwersytetu Otwartego KUL