Już jutro, 22 kwietnia, przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest to najważniejsze święto ekologiczne, które przypomina nam jak ważna jest troska o środowisko naszej planety. Stanowi świetną okazję, by zastanowić się co każdy z nas może zrobić, aby przyszłe pokolenia mogły w pełni cieszyć się z darów jakie oferuje Matka Natura.
Pierwszy Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku z inicjatywy amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który jako jeden z nielicznych polityków w tamtym okresie zwracał uwagę na bardzo słabą świadomość społeczeństwa dotyczącą potrzeby ochrony środowiska. Zdarzeniem, które niewątpliwie przyczyniło się do zainicjowania tego święta była katastrofa ekologiczna w Santa Barbara, u wybrzeży Kalifornii. Wskutek wybuchu na platformie wiertniczej, do oceanu rozlało się wtedy ok. 100 tys. baryłek ropy naftowej, niemal całkowicie degradując życie morskie w tym rejonie.
Współcześnie, Dzień Ziemi jest obchodzony aż w 192 krajach. W obchody angażują się rządy, firmy, organizacje pozarządowe, uczelnie oraz szkoły, które przygotowują różnorodne uroczystości oraz wydarzenia, mające na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z ingerencją człowieka w środowisko. W tym roku Dzień Ziemi odbywa się pod hasłem Zainwestuj w Naszą Planetę, przypominając, że ochrona przyrody to wspólne działanie i odpowiedzialność nas wszystkich.
A jaki prezent można podarować naszej planecie z okazji jej święta? Przede wszystkim pielęgnując w sobie postawy ekologiczne i dając przykład innym. Drobne działania, takie jak korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, oszczędzanie energii i wody mają realne znaczenie dla środowiska. Dbajmy również o stan naszej wiedzy o przyrodzie - mamy przecież niemal nieograniczony zasób interesujących filmów i blogów w internecie. Świetnym pomysłem jest także spacer do pobliskiego lasu, nad rzekę, nad łąkę, lub - do czego najbardziej zachęcamy - do parku krajobrazowego :)
Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego,
jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym
i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury.
- Sekretarz Generalny ONZ U Thant, 21 marca 1971 r.
Tekst: T. Szafran (OZ w Chełmie)