Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Zagrożona rosiczka !

  • 10-07-2020

     Na terenie Parku Krajobrazowego „Lasy Janowskie” występuje wiele ciekawych, pięknych, interesujących a  także chronionych roślin.

     Jedną z nich jest rosiczka okrągłolistna – jedna z niewielu owadożernych roślin występujących na terenie naszego kraju. Duże skupisko rosiczki występuje na torfowisku w północno-zachodniej części parku, niedaleko wsi Pikule. W trakcie kwitnienia cały obszar torfowiska wygląda jakby był pokryty płonącymi ognikami, to od czerwonej barwy zwartego łanu rosiczki.

      Przez wiele lat pracownicy Parku Krajobrazowego „Lasy Janowski” monitorują to miejsce i nigdy nie stwierdzono aby rosiczce coś zagrażało, a wprost przeciwnie rozwijała się bardzo dobrze.

     W ostatnim czasie sytuacja uległa diametralnej zmianie. Przebieg nowobudowanej drogi ekspresowej nr.19 Lublin-Rzeszów zagroził stanowisku naszej rośliny.

     Z sercem na ramieniu pracownicy parku wybrali się zbadać zaistniałą sytuację w terenie. Z ogromnym trudem nowymi nieznanymi wcześniej drogami dotarliśmy do torfowiska i z ulgą stwierdziliśmy, że mimo niedużej odległości od budowanej drogi stanowisko rosiczki pozostało nienaruszone.

     Jesteśmy pełni nadziei, że tak potrzebna inwestycja oddalona tylko około 100 m. od stanowiska rosiczki nie będzie miała negatywnego wpływu na jej dalszy rozwój.

Tekst :M. Piech ZLPK OZ w Janowie Lubelskim

Zdjęcia: J. Kiszka ZLPK OZ w Janowie Lubelskim