Na początku marca br. (dokładnie 5 dnia tego miesiąca) pracownicy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Ogrodu Botanicznego UMCS przeprowadzili zabiegi ochrony czynnej na stanowisku storczyka purpurowego w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym. Działania te zostały podjęte z inspiracji dr Anny Cwener, botanik z Ogrodu Botanicznego UMCS i jednocześnie członka Rady Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, która wzięła aktywny udział w zabiegach ochronnych wraz z pracownikiem Ogrodu Botanicznego Panem Andrzejem Męczyńskim. Ze strony ZLPK w pracach uczestniczyli: Krzysztof Wojciechowski i Marcin Kozieł z Biura ZLPK oraz Małgorzata Grabek z OZ Zamość.
Storczyk purpurowy Orchis purpurea jest orchideą wyjątkowej urody i rzadkości. To bylina dorastająca w naszym kraju do wysokości nawet 70 cm. Jego cechą charakterystyczną są piękne kwiatostany o długości do 20 cm, które tworzy nawet 100 kwiatów o czerwonobrązowych warżkach. W naszym kraju występuje na jedynie ok. 20 stanowiskach, na Lubelszczyźnie - na 7, w tym jedno z nich leży właśnie w granicach Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego. W Polskiej Czerwonej Księdze Roślin storczyk purpurowy ma kategorię „narażony na wyginięcie”.
Ta rzadka orchidea rośnie na obrzeżach lasów, świetlistych polanach czy murawach kserotermicznych, na glebach o odczynie zasadowym. Czyli w takich miejscach, którym w pierwszej kolejności „zagraża” naturalna sukcesja. Ich zarastanie sprawia, że dla storczyka nie ma przestrzeni i jest zbyt cieniście. Dlatego właśnie by temu przeciwdziałać pracownicy ZLPK i Ogrodu Botanicznego UMCS … wzięli się za maczety i siekiery. Przy ich pomocy oczyszczona została z podrostów drzew i krzewów pokaźnych rozmiarów polana, na której storczyki występowały ale ich stanowisku groziło całkowite zarośniecie. Wiele godzin ciężkiej pracy sprawiło, że polana została prześwietlona, zaś kontrola przeprowadzona w połowie kwietnia dowiodła, że młode rośliny już pokazały zieloniutkie liście na ochranianym czynnie stanowisku. Pozostało nam jedynie czekać na kwiaty, które powinny pojawić się niebawem.
Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych pragnie podziękować Dyrekcji i Pracownikom Ogrodu Botanicznego UMCS za pomoc i wsparcie w tym, i wielu innych tego typu działaniach prowadzonych wspólnie od kilku lat. Wyrażamy także wdzięczność właścicielom lasu, w którym prowadzone były działania, którzy wykazali się zrozumieniem dla potrzeby ochrony tego rzadkiego i cennego gatunku. Przekonani jesteśmy, że pięknie kwitnące już niebawem storczyki będą dla nas wszystkich sowitą nagrodą.
A lokalizacji stanowiska storczyka … nie zdradzimy, bo traumatyczne doświadczenia ostatnich lat z Machnowskiej Góry, na której unicestwiono największą jego populację w kraju, każą nam zachować je w tajemnicy. Szczególnie oddani jego miłośnicy mogą poszukać go sami w Skierbieszowskim Parku Krajobrazowym – to tylko bez mała … 35 500ha.
tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK,
foto: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK i Anna Cwener, Ogród Botaniczny UMCS