W sobotę 18 września br. odbyło się uroczyste otwarcie turystycznego szlaku pieszego Śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kaplicy pałacowej w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Mszę koncelebrował biskup lubelski Mieczysław Cisło, który w swej homilii wspomniał pobyt ks. Wyszyńskiego w gościnnych murach pałacu Zamoyskich w czasie II wojny światowej. Na kanwie trudnych przeżyć wojennych obecnie Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego biskup wskazał na potrzebę zgody i pojednania narodowego. Po mszy św. uczestnicy uroczystości udali się na początek nowego szlaku pod pierwszą z tablic. Nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy przez bpa Mieczysława Cisło i Ministra Edukacji i Nauki Pana Przemysława Czarnka, który też objął Honorowym Patronatem całe wydarzenie. Następnie zebrani udali się do Dąbrówki, w której miała miejsce dalsza część uroczystości. Minister wraz z grupą rowerzystów, wśród których przeważała młodzież, wyruszył do Dąbrówki na rowerze. W Dąbrówce, w Parku Dźwięków założonym i prowadzonym przez Państwa Magdę i Roberta Niedziałków odbył się festyn edukacyjny. W jego trakcie wystąpił Minister Przemysław Czarnek, który mówił m.in. o rządowym programie Poznaj Polskę. Wpisuje się w niego także nowo otwarty szlak ks. Wyszyńskiego. Pracownik Biura ZLPK Krzysztof Wojciechowski w krótkim wystąpieniu przedstawił historię tworzenia szlaku oraz scharakteryzował jego przebieg. Pani Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, która znała także osobiście Prymasa opowiedziała własne świadectwo o Błogosławionym. Po gościnnym przyjęciu i sutym posiłku grupa najwytrwalszych piechurów ruszyła z Dąbrówki do Nasutowa pieszo nowo otwartym szlakiem. Dla większości piechurów nie było to pierwsze przejście, ale jako, że szlak za każdym razem oferuje coś nowego, to i tym razem udaliśmy się nich ochotnie obserwując pierwsze, nieśmiałe jeszcze zwiastuny nieuchronnie nadciągającej jesieni. Po przejściu bez mała 10 km przez Stary Tartak, Gościniec Siedleca, piękne lasy i pola dotarliśmy do Nasutowa, gdzie koło dawnego folwarku a obecnie Szkoły Podstawowej im. Ks. Stefana Wyszyńskiego szlak się kończy. Tutaj również odbył się festyn i podsumowanie konkursu plastycznego o ks. Wyszyńskim dla szkół. Piechurzy jednak nie zdążyli na tę uroczystość za to mogli się delektować koncertem pamięci Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w wykonaniu Artystów Scen Lubelskich.
Mimo niesprzyjającej pogody wydarzenie zebrało niemałą grupę osób, dla których nieobojętna jest postać Prymasa Tysiąclecia i którzy chcą podążać jego śladami (wierzymy, że nie tylko fizycznie, po szlaku jego imienia, ale i duchowo, do czego nasz szlak ma zachęcać). Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych jako współorganizator wydarzenia reprezentowany był przez: Justynę Jędruch, kierownik Ośrodka Zamiejscowego w Chełmie ZLPK, dzielną grupę pracowników Ośrodka Zamiejscowego w Lubartowie pod przewodnictwem Andrzeja Kardasza – kierownika OZ Lubartów oraz przez niżej podpisanego.
Mamy nadzieję i dołożymy wszelkich starań by turystyczny szlak pieszy Śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym żył, funkcjonował i służył turystom, wędrowcom i pielgrzymom, tym zwłaszcza, dla których wędrówka po szlaku nie jest li tylko „nabijaniem” kilometrów i spalaniem kalorii, ale też jest wędrówką krajoznawczą i duchową.
Tekst: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK
Zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski, Biuro ZLPK i Sylwia Wojciechowska
Z Błogosławionym po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym