Przeskocz do treści Przeskocz do menu

XXIV edycja ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

Tegoroczna XXIV edycja konkursu przebiega pod hasłem „Owady Polski”. Konkurs swoim zasięgiem obejmuje 16 województw. Celem ogólnopolskiego konkursu jest zarówno zdobycie i pogłębianie wiedzy na temat polskich parków krajobrazowych i innych zagadnień z dziedziny ekologii, ochrony przyrody, ochrony środowiska, jak również kształtowanie świadomości oraz rozbudzanie zamiłowania do świata przyrody. Organizatorami konkursu jest Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski oraz parki krajobrazowe i zespoły parków krajobrazowych. Nad przebiegiem bieżącej edycji, jako koordynator ogólnopolski czuwa Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych. W konkursie udział biorą uczniowie klas V, VI,  VII i VIII szkoły podstawowej z gmin, na terenie których położony jest park krajobrazowy lub jego otulina, z wyjątkiem miast wojewódzkich. Konkurs podzielony jest na etapy, które odbywać się będą w trakcie roku szkolnego 2024/2025. Poszczególne etapy konkursu odbędą się odpowiednio:

  • Etap SZKOLNY: do 10 stycznia 2025 r.
  • Etap PARKOWY: do 14 marca 2025
  • Etap WOJEWÓDZKI: do 24-25 kwietnia 2025
  • Etap OGÓLNOPOLSKI: 2-5 czerwca 2025

Termin zgłoszenia do konkursu upłynął dnia 16 grudnia 2024 r.

Więcej informacji i regulamin konkursu tutaj.

OWADZIE SPOŁECZNOŚCI - materiały pomocnicze do konkursu

Owadzie społeczności mogą być bardzo zróżnicowane, od wysoce zorganizowanych, jak kolonie mrówek, pszczół czy termitów, po bardziej prymitywne formy współpracy, jak w przypadku niektórych os czy pszczół samotnych.

Owadzie społeczności mogą być bardzo zróżnicowane, od wysoce zorganizowanych, jak kolonie mrówek, pszczół czy termitów, po bardziej prymitywne formy współpracy, jak w przypadku niektórych os czy pszczół samotnych. Owady społeczne charakteryzują się podziałem pracy, hierarchią oraz współpracą, co umożliwia im skuteczne funkcjonowanie i przetrwanie jako grupa. Chcesz wiedzieć więcej wejdź w link poniżej.

pszczoła miodna, fot. M. Grabek (1).JPG