Przeskocz do treści Przeskocz do menu

XXIII Obóz Ornitologiczny w Kaliszanach

  • 29-10-2015

Głównym organizatorem obozu jest Robert Rudolf. Współorganizatorami są: Sekcja Przyrodnicza Koła Naukowego Biologówi Hodowców Zwierząt UP w Lublinie, Studenckie Koło Naukowe Biologów UMCS, Zakład Ochrony Przyrody UMCS, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Stowarzyszenie "Nadwiślański Świt". Co roku w pracach Obozu uczestniczy około80 – 100 osób, głównie z terenuLubelszczyzny, jak również z innych części Polski. Uczestnikami są ornitolodzy, przyrodnicy, amatorzy i profesjonaliści. W tegorocznym obozie brał udział pracownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodek Zamiejscowy w Chełmie w dniach od 9 – 11 października 2015 r. – Robert Wróblewski.

Podczas 3 dni prac schwytanych zostało ponad 300 szt. ptaków z 11 gatunków takich jak: strzyżyk, jer, kos, śpiewak, bogatka, modraszka, raniuszek, pierwiosnek, gil, pełzacz leśny. Najpospolitszym gatunkiem, jaki się chwyta podczas trwania obozu jest rudzik i stał się on symbolem tego obozu. Ogólna liczba schwytanych ptaków w roku obecnym wynosi jak dotąd niespełna 3000 szt., ogólnie chwyta się ptaki w ilościach od 2500 do około 5500 szt.

Ptaki chwytane są w sieci ornitologiczne długości ponad 500 m wzdłuż ścieżek o długości ponad 1 km i pułapki tunelowe o metalowej konstrukcji, powleczone siatką. Sieci rozstawiane są głównie w zakrzewieniach, zadrzewieniach i na otwartych przestrzeniach na wyspie, ale też na pobliskich wysepkach i łachach piaszczystych.

Wszystkie osobniki są mierzone, ważone i obrączkowane (w tegorocznym obozie zostało zaobrączkowanych prawdopodobnie 3166 ptaków z 55 gatunków). Spośród wszystkich obrączek zakładanych ptakom, informacje zwrotne docierają w ilości około 5%. Prowadzone są również obserwacje rzadkich gatunków nad brzegiem rzeki oraz cykliczne liczenia ptaków.

Obóz Ornitologiczny „Kaliszany” zorganizowano po raz pierwszy w roku 1993 na terenie Małopolskiego Przełomu Wisły na Lubelszczyźnie, a prace nieprzerwanie każdej jesieni trwają do dziś. Przez pierwsze 4 lata chwytano przeważnie ptaki wodno-błotne i w mniejszej ilości wróblowate. W dalszych latach zmieniło się siedlisko, łachy i wyspy porośnięte niewielką roślinnością pozarastały, zaczęło pojawiać się mniej ptaków siewkowych. W związku z tym przesunięto czas trwaniaobozu na sierpień – październik i zaczęto chwytać więcej wróblaków i tak to wygląda obecnie. Samo obozowisko również zmieniło swoje miejsce, ze środka wyspy na jej brzeg i bliskość nurtu Wisły.

ZLPK OZ w Chełmie