Przeskocz do treści Przeskocz do menu

XV Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

Dnia 7 czerwca o godzinie 10.00 stanęły w szranki drużyny uczniowskie ze wszystkich województw. Województwo lubelskie reprezentowali zwycięzcy etapu regionalnego – drużyna z Gimnazjum nr 2 im. Oskara Kolberga w Opolu Lubelskim w składzie: Julia Duda, Dominika Śledzik, Mateusz Kasiak i Kacper Ziętek, pod opieką Pani Aurelii Kaczor. Pierwszym etapem zmagań był test, który każdy z uczestników pisał indywidualnie. Kolejny etap to rozpoznawanie ze zdjęć chronionych gatunków roślin i zwierząt zaś ostatnią „konkurencją” było zadanie geograficzne polegające na pracy z mapą i znajomości zasad ochrony przyrody na obszarach chronionych.

Po sprawdzeniu i ocenie wszystkich części finału ogłoszono zwycięzców. Statuetka sowy powędrowała w tym roku do województwa łódzkiego ponieważ to uczniowie z tego właśnie regionu zdobyli największą ilość punktów. Reprezentanci województwa lubelskiego zajęli 7 miejsc ex aequo wraz z uczniami z województwa mazowieckiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali ngarody i upominki. Ich wartość można mierzyć nie tylko finansowo, ale i „ekosystemowo” – upominkami były także sadzonki drzew i krzewów podarowane przez leśników m.in.: jodła, kłokoczka południowa i inne.

Czerwcowe dni nad Soliną były dla młodzieży i jej opiekunów także czasem poznawania tego zakątka Polski. Uczestnicy finału, ich opiekunowie, koordynatorzy i zaproszeni goście mieli okazję odbyć rejs po najgłębszym zbiorniku zaporowym w kraju – Jeziorze Solińskim. Próbowali swoich sił napędzając bardzo „ekologiczny” i jedyny tego rodzaju w naszym kraju środek lokomocji – Bieszczadzką Drezynę. W trakcie wycieczek zapoznali się także z walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi Bieszczadów (np. zobaczyli żubry w zagrodzie w Mucznem) a także z osobliwościami historycznymi i kulturowymi (cerkwie, chyże, retorty do wypalania węgla drzewnego). Miłośnicy ptaków mieli okazję obserwacji wielu ciekawych i rzadkich gatunków jak: orlik krzykliwy, dzięcioł zielonosiwy czy kląskawka. Wycieczkom sprzyjała utrzymująca się przez cały czas trwania finału piękna, słoneczna pogoda. Uczestnicy zmagań wrócili do domów z bagażem nowych wrażeń i wiedzy, i bez wątpienia z silną motywacją do wzięcia udziały w przyszłorocznej edycji ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski.

A za rok zwycięzcy etapów wojewódzkich będą „walczyli” o statuetkę sowy w malowniczej Krainie Gór Świętokrzyskich.

tekst i zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski