Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wyniki konkursu plastycznego "Jak mogę pomóc pszczołom?

W dniu 5 czerwca br. podczas konferencji prasowej transmitowanej na żywo na facebookowym profilu kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” została zaprezentowana pełna lista laureatów konkursu plastycznego "Jak mogę pomóc pszczołom?", którego jednym z partnerów był Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.

W piątkowej konferencji udział wzięli organizatorzy, partnerzy i fundatorzy konkursowych nagród specjalnych. Przypomnijmy, że razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, którego na spotkaniu reprezentowali członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak oraz z-ca dyr. Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Emilia Flis, konkurs współorganizowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnejw Lublinie (reprezentowany przez zastępcę prezesa Zarządu Grzegorza Grzywaczewskiego), Kuratorium Oświaty w Lublinie (reprezentowane przez wicekuratora oświaty Eugeniusza Pelaka) oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych (reprezentowany przez kierownika Ośrodka Zamiejscowego w Lubartowie Andrzeja Kardasza). W gronie fundatorów miło nam było gościć: wicewojewodę lubelskiego Roberta Gmitruczuka, zastępcę dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Marka Wojciechowskiego, zastępcę dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Mirosława Waniewskiego, asystentkę Zarządu Fundacji Rozwoju KUL Agnieszkę Trepkę oraz prezes Zarządu firmy BioActive-Tech z Lublina Małgorzatę Kruszewską-Gagoś.

Taka liczba osób – i instytucji – biorących udział w organizacji konkursu dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I-III szkół podstawowych z województwa lubelskiego pozwoliła nam nagrodzić aż dziewięćdziesięciu młodych artystów, chociaż tak naprawdę nagrody należą się wszystkim uczestnikom.

– Chciałbym serdecznie podziękować naszym współorganizatorom i partnerom. Bez Was ten konkurs nie przebiegłby tak sprawnie i tak wspaniale – mówił, otwierając konferencję, Sebastian Trojak. Odniósł się on także do ogromnego zainteresowania konkursem: – Ilość nadesłanych prac potwierdza, że faktycznie trafiliśmy z tematem. To, jak ci mali artyści, nasze kochane dzieci i ich rodzice zareagowali na wyzwanie, wskazuje nam cel dalszych działań. Jestem naprawdę bardzo mile zaskoczony tak dużą ilością nadesłanych prac – dodał członek Zarządu Województwa Lubelskiego.    

Warto wiedzieć, że do Urzędu Marszałkowskiego spłynęło łącznie 1820 dziecięcych prac, z czego 1660 spełniło regulaminowe wymagania, a więc przyszło w terminie oraz miało charakter przestrzenny płaski. Ostatecznie do oceny jurorów zakwalifikowały się 1033 pracew starszej – szkolnej – grupie  wiekowej, a także 627 prac przedszkolaków.

Gratulacje należą się zwłaszcza najmłodszym uczestnikom – 3-latkom, których mieliśmy całkiem sporą reprezentację. Do konkursu zgłosiło się 38. dzieci w tym wieku. Statystycznie najwięcej – 400 – prac wpłynęło od pierwszoklasistów. Odnotowaliśmy też duże zainteresowanie ze strony ich starszych o rok kolegów: z drugich klas wpłynęły do nas 353 zgłoszenia. Niewiele mniej, bo 346 prac przesłały nam przedszkolaki uczęszczające do zerówki.

Komisja konkursowa miała naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Obradując 29 maja w dziesięcioosobowym składzie, jurorzy zgodnie orzekli, że poziom merytoryczny oraz artystyczny zgłoszonych prac był bardzo wysoki.

Laureatami konkursu plastycznego „Jak mogę pomóc pszczołom?” zostali:

w I grupie wiekowej (dzieci przedszkolne)

 • I miejsce: Julia Kowalik, lat 5, Publiczna SP im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach
 • II miejsce: Gabriel Różewski, lat 6, SP im. Marii Kownackiej w Krzywdzie
 • III miejsce: Natalia Cygan, lat 5, Zespół Szkół w Urszulinie

w II grupie wiekowej (uczniowie klas I-III SP)

 • I miejsce: Sebastian Szymański, kl. II, Publiczna SP im. T. Kościuszki w Łychowie Gościeradowskim
 • II miejsce: Barbara Świć, klasa II, SP im. Jana Pawła II w Lublinie
 • III miejsce: Wojciech Bucior, kl. I, Publiczna SP im. Tadeusza Kościuszki w Lipinach Górnych

Oprócz regulaminowych nagród, do laureatów trzech pierwszych miejsc w kategoriach konkursowych trafią dodatkowopuchary Wojewody Lubelskiego.

Jurorzy przyznali także czterdzieści wyróżnień (po dwadzieścia w każdej z kategorii konkursowych) oraz nagrody dodatkowe:

 • 7 nagród specjalnych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT Lublin,
 • 6 nagród specjalnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie,
 • 1 nagroda specjalna i 10 dodatkowych wyróżnień Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych,
 • 20 dodatkowych wyróżnień firmy BioActive-Tech w Lublinie
 • 90 słoiczków miodu oraz 1820 zakładek do książek od Fundacji Rozwoju KUL.

Ale tak naprawdę nagrody należą się wszystkim 1820. uczestnikom, którzy starannie przygotowywali swoje prace i którym serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Każdy z nich otrzyma od organizatorów dyplom uznania, a także tytuł i odznakę „Przyjaciela Pszczół”.

Wideorelację z konferencji prasowej, a także zdjęcia wszystkich nagrodzonych dziewięćdziesięciu prac można znaleźć na facebookowej stronie kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.

Do pobrania