Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wyniki etapu okręgowego XL Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

W jubileuszowej edycji, jednej z najpopularniejszych olimpiad w Polsce wystartowało 17 530 uczestników z 951 wszystkich typów szkół ponadpodstawowych.

W województwie lubelskim do eliminacji szkolnych, które odbyły się 8 stycznia 2025r., przystąpiło 1354 uczniów z 82 szkół. Do etapu okręgowego, uzyskawszy 80% poprawnych odpowiedzi, zakwalifikowało się 57 uczniów z 25 szkół czyli 4,2% startujących. Wynik ten jest dowodem świadczącym o bardzo wysokim poziomie merytorycznym olimpiady i ogromnym zaangażowaniu młodzieży w niej startującej oraz ich opiekunów merytorycznych. Warto wspomnieć, że treści m.in. z zakresu szeroko rozumianej ekologii, ochrony przyrody i środowiska w programie szkolnym realizowane są dopiero w ostatnim semestrze nauki biologii w szkole średniej. W dużej mierze uczniowie przygotowujący się do tej olimpiady wiedzę zdobywają samodzielnie. Zakwalifikowanie się i uczestnictwo w etapie okręgowym już jest wyróżnieniem.

Realizacja Etapu okręgowego kolejnej już edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej odbyła się dzięki współpracy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W murach uczelni realizujemy to ważne przedsięwzięcie a zacne grono jej wykładowców wchodzi w skład Komitetu Wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, na czele z Panią Przewodniczącą – Prof. dr hab. Ireną Pidek.

Wydarzenie odbywało się pod Patronatem Honorowym: Marszałka Województwa Lubelskiego - Pana Jarosława Stawiarskiego oraz Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Jego Magnificencji Prof. dr hab. Radosława Dobrowolskiego.

Skład tegorocznego Komitetu Wojewódzkiego przedstawiał się następująco:

- w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego – Pan Daniel Pyda - Dyrektor w Departamencie Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego

- w imieniu Rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Jego Magnificencja Prof. dr hab. Radosław Dobrowolski- Pani dr Jolanta Rodzoś, prof. UMCS – Dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

- Pani prof. dr hab. Irena Pidek - Zastępca Dyrektora Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, pełniąca także rolę Przewodniczącej Wojewódzkiego Komitetu OWE w Lublinie,

- Pan Paweł Łapiński – Dyrektor Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych,

- Pani Beata Sielewicz – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie,

- Pani dr Grażyna Szymczak - Dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,

- w imieniu Pana Marcina Trocia – Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie – Pan dr Marcin Kolejko – Kierownik Wydziału Zarządzania Obwodami Rybackimi
i Gospodarki Rybackiej w Lublinie

- w imieniu Pana Leszka Żelaznego – Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Lublinie - Pan Rafał Jasiński - Główny specjalista Wydziału Inspekcji, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie,

- Pan Piotr Łukaszewski - Kierownik Oddziału Ochrony Przyrody i Informacji o Środowisku w  Departamencie Środowiska i Zasobów Naturalnych UMWL,

- Pani dr Małgorzata Stanicka - Adiunkt Dydaktyczny w Katedrze Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,

- Pani dr Anna Cwener - Specjalista naukowo-techniczny Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

- Pan prof. Janusz Nusik-Powalski – Przedstawiciel Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie oraz Członek Zarządu Głównego Ligi Ochrony Przyrody w Warszawie.

Na zmagania okręgowe XL Olimpiady Wiedzy Ekologicznej przybyło 44 uczniów z 23 szkół województwa lubelskiego. W części pisemnej 20 uczestników uzyskało minimum 70% poprawnych odpowiedzi tj. co najmniej 35 p. a wśród osób z najlepszym wynikiem w części pisemnej znaleźli się:

  1. Florentyna Zofia Kaczyńska43 p. z kl. 3 Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju (opiekun – p. Renata Dybiak)
  2. Szymon Gładysz42 p. z kl. 2 II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie (opiekun – Barbara Lipińska)
  3. Michał Semeniuk39 p.z kl. 3 I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie (opiekun – Halina Smyk)
  4. Paweł Królikowski39 p. z kl. 2 Liceum Ogólnokształcącego im. St. Kostki Starowieyskiego w Łaszczowie (opiekun– Aleksandra Jamroż)
  5. Michalina Jędrys39 p.z kl. 2 Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie (opiekun – Iwona Gorczyca)
  6. Patryk Czugała 38 p. z kl. 4 II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świdniku (opiekun – Jolanta Dubaj)
  7. Florentyna Ewa Bolibok 38 p.z kl. 2 III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie (opiekun – Sylwia Trzcińska)
  8. K ornel Sitarz38 p. z kl. 3 I Liceum Ogólnokształcącego im. Organizacji Narodów Zjednoczonych w Biłgoraju (opiekun -Barbara Zielińska)
  9. Szymon Czerko38 p. z kl. 3 Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. C. Norwida w Białej Podlaskiej (opiekun- Elżbieta Komosa)
  10. Urszula Głaz38 p. z kl. 3 XXIV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie (opiekun – Michał Pałys)

Zgodnie z Regulaminem do zmagań ustnych należy zakwalifikować 12 uczestników z najlepszymi wynikami z części pisemnej.  Z uwagi na to, iż pięciu uczniów uzyskało wynik 37 p. z testu, zaszła potrzeba przeprowadzenia wśród nich dogrywki. Do dogrywki zakwalifikowali się:

  1. Konrad Piotr Bolibok  - z kl. 4 III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie (opiekun – Izabela Harasymiak- Krzyżanowska)
  2. Michał Soja – z kl. 2 Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju (opiekun – Renata Dybiak)
  3. Michał Jaroń – z kl. 3 I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Łukowie (opiekun – Alicja Burdach)
  4. Maja Małaj – z kl. 3 III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie (opiekun –Anna Stasiak-Godyńska)
  5. Grzegorz Łagowski – z kl. 2 I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie (opiekun – Anna Jonak).

W dogrywce uczniowie rozwiązywali test, składający się z 10 pytań zamkniętych. Test dogrywki nie pozwolił wyłonić dwóch uczniów z najlepszym wynikiem, dlatego też czworo z nich, uzyskawszy ten sam wynik, wzięło udział w kolejnej dogrywce. Ich zadaniem było odpowiedzieć pisemnie na 3 pytania otwarte. Tym sposobem do części ustnej zakwalifikowali się dwaj uczniowie: Konrad Piotr Bolibok oraz Michał Soja.

Najlepsza dwunastka uczniów wzięła udział w części ustnej eliminacji okręgowych, która polegała na wylosowaniu zestawu pytań (3 – łatwiejszych za 3 p. i 3 trudniejszych za 5p.). Następnie uczniowie udzielali na nie odpowiedzi przed Komisją Konkursową oraz widownią, którą stanowili opiekunowie merytoryczni oraz inni uczestnicy olimpiady. Członkowie Komisji oceniali indywidualnie wypowiedzi uczniów, a uzyskane noty były sumowane. Łączna ilość punktów z części pisemnej i ustnej decydowała o ostatecznym wyniku olimpiady.

W zaszczytnym gronie laureatów etapu okręgowego XL Olimpiady Wiedzy Ekologicznej w województwie lubelskim znaleźli się:

  1. Michał Semeniuk – 211 p.
  2. Konrad Piotr Bolibok – 204 p.
  3. Szymon Czerko  – 203 p.
  4. Szymon Gładysz – 202 p.
  5.  Ex aequo:  Czugała Patryk  i Urszula Głaz – 200 p.
  6. Florentyna Ewa Bolibok – 196 p.

Ponadto tytuł finalisty etapu okręgowego przysługuje następującym osobom:

  1. Michalina Jędrys – 195p.
  2. Florentyna Zofia Kaczyńska – 193 p.
  3.  Ex aequo:  Michał Soja i Paweł Królikowski – 192 p.
  4.  Kornel Sitarz – 170 p.

Laureaci i finaliści etapu okręgowego otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu turystycznego. Nagrody ufundowane zostały przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Siedmioro uczestników z najwyższą liczbą punktów stanowi reprezentację naszego województwa lubelskiego na etapie centralnym, który odbędzie się w dn. 6-8 czerwca 2025r, w województwie podkarpackim.

Już dziś życzymy im wszystkim jak najlepszych wyników na finale centralnym!

Uzyskanie przez uczestników na etapie centralnym wyniku 70% pozytywnych odpowiedzi
z testu pisemnego jest jednoznaczne z otrzymaniem tytułu finalisty XL Olimpiady Wiedzy Ekologicznej wraz z możliwością rozpoczęcia studiów bez postępowania kwalifikującego
na wybranych 59 uczelniach w Polsce i kierunkach zgodnie z wykazem dostępnym na stronie internetowej: www.ekoolimpiada.pl.

Tekst: M. Żychowska O/Biała Podlaska

Zdjęcia: K. Kowalczyk – O/Lubartów