Przeskocz do treści Przeskocz do menu

WYCIECZKA EDUKACYJNA

  • 26-05-2014

Na początek przeszli Ścieżką przyrodniczo – dydaktyczną „Nad Tanwią” zapoznając się z ciekawymi zbiorowiskami leśnymi, meandrami i z osobliwością geologiczną jaką są progi tektoniczne na Tanwi. Już z gęstwiny boru jodłowego słychać było charakterystyczny szum opadającej wody. W tym miejscu Tanew wyznacza wiele granic: geologiczną (dzielącą Europę Wschodnią i Zachodnią), historyczną (między zaborami rosyjskim i austriackim) oraz współczesną między województwami lubelskim i podkarpackim. W dalszej części ścieżki znajduje się miejsce historyczne. Jest to kamień narzutowy poświęcony leśnikom patriotom świadczący o wieloletniej tradycji walk wyzwoleńczych na tym terenie. Ścieżka rozpoczyna się i kończy na parkingu w miejscowości Huta Szumy.

Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się autokarem w kierunku Stanisławowa, gdzie znajduje się Piekiełko, znane również jako Wzgórze „Kamień”. Jest to grupa ostańców będąca pomnikiem przyrody nieożywionej. Wzgórze porośnięte jest charakterystyczną dla Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego buczyną karpacką. Ciekawy okazał się kopytnik pospolity, który właśnie kwitł. Jednak jego kwiatów trzeba było poszukać tuż przy ziemi ponieważ ukryte są pod liśćmi.

Wycieczka zakończyła się w rezerwacie przyrody Św. Roch. chroniącego starodrzew jodłowo – bukowy. W głębokiej dolinie znajduje się tu kapliczka poświęcona Św. Rochowi patronowi chroniącemu od chorób zakaźnych i opiekunowi zwierząt domowych.

Wszyscy dostrzegli wyraźną różnicę między zbiorowiskami roślinnymi obu parków: borem sosnowym Puszczy Solskiej i buczyną karpacką Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Grabek