Przeskocz do treści Przeskocz do menu

WŚRÓD JEZIOR I BAGIEN POLESIA - relacja z wycieczki

  • 10-08-2021

W miniony weekend (07-08 sierpnia) odbyła się kolejna wycieczka z cyklu „Wakacje z Parkami Krajobrazowymi” – Wśród jezior i bagien Polesia. Wydarzenie było zaplanowane na dwa dni. 

W sobotę (07.08) zanurzyliśmy się w krajobrazy wodno-błotne Sobiborskiego Parku Krajobrazowego pokonując 10 km trasę ze Stulna do Sobiboru. Wycieczka przyciągnęła turystów w różnym wieku. Najmłodszy uczestnik wędrówki miał 4 lata, a najstarszy – 80!

Pierwszą atrakcją (szczególnie dla najmłodszych uczestników) była podróż szynobusem z Chełma na miejsce, skąd wyruszyliśmy na szlak. Podczas wędrówki nie zabrakło ciekawych opowieści o walorach przyrodniczych regionu Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej, a w szczególności o dzikich jeziorach i torfowiskach – ich powstawaniu, specyfice i wartości jaką stanowią dla ekosystemu. Mogliśmy poczuć pod stopami spleję otaczającą jezioro Brudzieniec oraz intensywny zapach bagna zwyczajnego, stojąc wśród brzeziny bagiennej. Dowiedzieliśmy się jakie gatunki zwierząt zamieszkują Lasy Sobiborskie oraz jak mogą wpłynąć na nasze zdrowie bory sosnowe. Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Sobibór mieliśmy okazję zwiedzić ich siedzibę i dowiedzieć się w jaki sposób wykrywane są pożary w lesie oraz zapoznać się ze sprzętem używanym podczas akcji gaśniczych. Wycieczkę zakończyliśmy w Muzeum Zagłady w Sobiborze, aby tym samym uczcić pamięć poległych i zagłębić się w  historię, jaką skrywają lasy Sobiboru.

Niedziela (08.08) upłynęła pod znakiem wspólnej zabawy i odpoczynku na łonie natury, połączonymi z edukacją przyrodniczą. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Brzeźnie to idealne miejsce na takie aktywności! Najmłodsi mogli m.in. przyjrzeć się pod mikroskopem organizmom żyjącym w stawie, poznać sylwetki dzikich gatunków zwierząt, znajdujących się w zbiorach muzealnych, a także poszukać motyli na Motylowych Łąkach, zbierając przy tym ciekawe okazy roślin.

Weekend pod hasłem „Wśród jezior i bagien Polesia” zakończyła wspólna praca plastyczna oraz quiz przyrodniczy!

 

Tekst: Alicja Sulima (ZLPK OZ w Chełmie)
Zdjęcia: Paweł Łapiński, Alicja Sulima (ZLPK OZ w Chełmie)