W grudniu 2016 roku Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych złożył do Programy Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020 (Cel tematyczny DZIEDZICTWO, Priorytet 1.2 – Promocja i zachowanie dziedzictwa naturalnego) Koncepcję Projektu „Zwiększenie wykorzystania dziedzictwa naturalnego i walorów krajobrazu na rzecz rozwoju turystyki na obszarach parków krajobrazowych województwa lubelskiego i obwodu lwowskiego”. Koncepcja ta została wysoko oceniona przez komicję oceniającą (40 pkt) i Zespół został zaproszony do złożenia Pełnego Wniosku Aplikacyjnego. Wniosek taki został przygotowany i złożony w dniu 30 czerwca br.
Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych jest beneficjentem wiodącym zaś beneficjentem jest partner ukraiński – Departament Ekologii i Zasobów Naturalnych Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, z którym ZLPK podpisał umowę o współpracy w maju ubiegłego roku. Całość budżetu opiewa na kwotę 341 137,16 euro. Projekt ma na celu rozbudowę infrastruktury turystycznej w województwie lubelskim i obwodzie lwowskim lokalizowanej na terenie parków krajobrazowych. Zaplanowane zostało wytyczenie na terenie lubelskich parków krajobrazowych pięciu nowych ścieżek edukacyjnych i budowę związanej z nimi infrastruktury (tablice informacyjne, wiaty, urządzenia edukacyjne, stojaki na rowery itp.) oraz remont dalszych trzech ścieżek już istniejących. W Ukrainie powstaną trzy nowe ścieżki edukacyjne wraz z infrastrukturą oraz zostaną wyremontowane i wyposażone dwa centra edukacji ekologicznej w parkach krajobrazowych. Działania te zostaną połączone z działaniami promocyjnymi: wydanie dwujęzycznego albumu i przewodników po ścieżkach, wyjazdu promocyjnego dziennikarzy, przyrodników, pracowników branży turystycznej i krajoznawczej.
Nie mniej ważnym celem projektu będzie przeniesienie polskich doświadczeń związanych z zarządzaniem parkami krajobrazowymi na Ukrainę. W tym celu zostaną zorganizowane konferencje i wyjazdy szkoleniowe do Polski pracowników ukraińskich parków krajobrazowych oraz opracowany zostanie dla nich podręcznik dobrych praktyk. Wymiernym efektem przeniesienia dobrych polskich doświadczeń na Ukrainę będzie stworzenie Zespołu Lwowskich Parków Krajobrazowych na wzór Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych. W ramach projektu zaplanowano także utworzenie nowego parku krajobrazowego na ukraińskim Roztoczu – Żółkiewskiego. Obejmie on centralną część ukraińskiego Roztocza pomiędzy Żółkwią i Lwowem. Propozycję jego utworzenia pozytywnie zaopiniowały miejscowe organy władzy samorządowej.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Pełnego Wniosku Aplikacyjnego, przede wszystkim pracownikom ZLPK, którzy przygotowali propozycje zawarte we wniosku i naszym ukraińskim partnerom z Departamentu Ekologii i Zasobów Naturalnych Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. I. Franki, Regionalnego Parku Krajobrazowego Zniesienie i Regionalnego Parku Krajobrazowego Roztocze Rawskie, którzy pracowali nad ukraińską częścią wniosku oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w jego przygotowaniu.
Mamy nadzieję, że nasza wspólna praca zdobędzie uznanie komisji oceniającej i dane nam będzie zrealizować wszystko co zostało zaplanowane we wniosku.
Tekst i zdjęcia: Krzysztof Wojciechowski,
Biuro Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych