Przeskocz do treści Przeskocz do menu

WIOSNA, OFF-ROAD I ZMIANY W ŚRODOWISKU

  • 09-04-2018

Art. 29, §1 ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. mówi o tym, że ruch pojazdem silnikowym w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi dozwolony jest tylko wtedy, kiedy są oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po nich. Jeżeli takowych nie ma, oznacza to, że pojazdy silnikowe po drogach leśnych nie mogą się poruszać.

Pomimo licznych apeli i prawnych zakazów poruszania się quadami, motocyklami typu cross jak również samochodami terenowymi po leśnych drogach, problem wciąż jest aktualny. Jak się okazuje, grzywny za nieprzestrzeganie przepisów nie są w stanie zatrzymać miłośników tego sportu. Niektórzy amatorzy pojazdów silnikowych mają za nic zakazy wjazdu do lasów, obszarów objętych ochroną i za nic mają samą przyrodę. Najważniejsza w tym momencie jest adrenalina i ekscytacja z możliwości szybkiej i ekstremalnej jazdy po zróżnicowanych trenach. A jakie niesie to za sobą skutki?

Używanie quadów, motocykli crossowych i innych pojazdów mechanicznych szczególnie w miejscach objętych ochroną (np. Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe, Rezerwaty Przyrody), może prowadzić do znacznej degradacji środowisk leśnych. Rozjeżdżanie tych terenów, przyczynia się do erozji gleb, torfowisk, niszczone jest leśne runo a towarzyszący jeździe hałas, płoszy leśną zwierzynę. Szczególnie negatywny wpływ ma on wiosną, podczas okresu lęgowego. To właśnie w tym okresie leśne stworzenia potrzebują najwięcej ciszy i spokoju a stres związany z hałasem może zaburzyć lęgi i wpłynąć na liczebność populacji.

Off-roadowcy nie są zagrożeniem jedynie dla flory i fauny, ale także dla turystów -spacerowiczów i rowerzystów. Używając przeznaczonych dla pieszego ruchu szlaków turystycznych są realnym zagrożeniem nie tylko dla własnego zdrowia, ale także osób przebywających na szlakach. Niektórym użytkownikom wspomnianych pojazdów, brakuje podstawowej wiedzy na temat zakazu wjazdu na drogi i tereny niepubliczne, co coraz częściej można zauważyć na terenach leśnych. Problemy związane z off-roadem wracają po zimie jak bumerang. Wiadomo jednak, że leśne środowisko nie godzi się na takie traktowanie i należy dążyć do tego, by zmienić mentalność i przyzwyczajenia osób przyczyniających się do jego degradacji.

Tekst: Katarzyna Kowalczyk ZLPK OZ Lubartów

Zdjęcie: Piotr Deptuś ZLPK OZ Lubartów