Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wiosna, ach to Ty !!!! A jednak!!!

„Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi

Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni

Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis

Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to Ty

Wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty.”

Chciało by się zaśpiewać za Markiem Grechutą. Dziś 15 dzień kwietnia. Toż to już prawie miesiąc kalendarzowej i astronomicznej wiosny. U nas niestety nici z ładnej pogody. Ale natury nie oszukasz! Oto już i są!, dla mnie chyba największa oznaka wiosny. To dudki, które tego pochmurnego, zimnego dnia ujrzałem pierwszy raz w tym roku.

Jak pisał Władysław Taczanowski w książce „Ptaki krajowe” w 1882 roku: „przy skromności ubarwienia jest jednym z najozdobniejszych ptaków krajowych z powodu sutego czuba, który ciągle rozwija i składa. Bardzo ostrożny, nie dopuszcza na widoku człowieka do siebie. Gnieździ się w maju po dziurach i dziuplach; wyjątkowo jednak zdarzają się przykłady gnieżdżenia w pustych i odosobnionych budynkach wiejskich. Pomimo dzikości i ostrożności samica tak twardo dosiaduje na jajach, że się często daje ręką schwycić, a puszczona nie zraża się tem i wraca napowrót”.

Dudek Upupa epops to średniej wielkości  ptak wędrowny z rodziny dudków. Do Polski przylatuje w pierwszej połowie kwietnia, odlatuje we wrześniu do Afryki Północnej. Na głowie ma piękny wachlarzowaty czub, który rozpościera gdy jest zaniepokojony. Żywi się przede wszystkim owadami i ich larwami wyciągając je z ziemi.

Ciekawostką jest to, że młode dudki siedzące w gnieździe, by przegonić agresora, opryskują go cuchnącą cieczą. Dlatego też gniazda dudka nieprzyjemnie pachnę.

Mój sobieszyński dudek nie był taki nieśmiały, gdyż dał się sfotografować z bliskiej odległości, a za czatownię „robił” samochód, którego w ogóle się nie bał. Pan dudek zostanie z nami do września i zapewne jeszcze nie raz da mi okazję do sportretowania go.

„Matkę oszukasz, ojca oszukasz ale natury nie oszukasz”.

WIOSNA JUŻ JEST Z NAMI !!!!!

Tekst i zdjęcia: Jarosław Szlendak, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Sobieszynie