Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wielkanocne poszukiwania z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych

  • 18-04-2025

Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych serdecznie zaprasza do wspólnej zabawy pn.: Wielkanocne poszukiwania z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych”.

Drodzy miłośnicy przyrody!

Jak co roku niezawodny, lubiący zabawę i wiosenne psoty Zając Wielkanocny, odwiedził Lubelskie Obszary Chronionego Krajobrazu. Nie traćmy więc czasu i przystąpmy do działania. Ruszamy na Wielkanocne poszukiwania!

Wystarczy spędzić czas na świeżym powietrzu, odwiedzić malownicze obszary chronionego krajobrazu i odnaleźć ukrytą wiadomość. Jeśli do niej dotrzesz, otrzymasz niespodziankę przyszykowaną przez Wielkanocnego Zająca!

Na terenie (9) Obszarów Chronionego Krajobrazu, zlokalizowanych w obrębie województwa lubelskiego, zostały umieszczone kartki ze specjalną wiadomością! Kto pierwszy zdąży po nie sięgnąć, zostanie zobligowany do odbioru drobnego upominku.

Tropy prowadzą do: Chełmski OChK, Chodelski OChK,Dołhobyczowski OChK, Nadbużański OChK (powiat hrubieszowski), Obszar Chronionego Krajobrazu „Kozi Bór”, Obszar Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza”,Poleski OChK, Radzyński OChK, Roztoczański OChK

Chełmski Obszar Chronionego Krajobrazu

Gdzie biją drewniane dzwony, tam czeka skarb utajony.

Chodelski Obszar Chronionego Krajobrazu

Wielkanocny Zajączek wyruszył w swoją coroczną misję – zostawić prezent dla grzecznych dzieci w Chodelskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Dreptał przez lasy i łąki, gdy nagle z cichego szumu nieba wyłonił się dziwny dźwięk… bzz… bzzzzzz… Coś błysnęło nad koronami drzew, a powietrze zadrżało jak przy burzy, chociaż słońce świeciło jasno. Zajączek zamarł. Spojrzał w górę i… o rety! Na tle nieba zawisło coś, co zupełnie nie przypominało ani bociana, ani jaskółki. Metaliczne, błyszczące, z pulsującym światłem – prawdziwe UFO! Nie czekał długo – hops! – wskoczył pod najbliższą brzozę. Gdy UFO odleciało zajączek pokicał dalej. Ale prezent został pod brzozą! Znajdź miejsce, gdzie wylądowało UFO i poszukaj pobliskiej brzozy. Może prezent cały czas tam leży?

Dołhobyczowski Obszar Chronionego Krajobrazu

Miejsce, gdzie ukryta jest skrytka znajduje się w Dołhobyczowie, miejscowości, od której nazwę wziął Dołhobyczowski Obszar Chronionego Krajobrazu. Znajduje się tutaj wyjątkowy w regionie przykład „założenia palladiańskiego” z XIX wieku. Jest nim zespół pałacowy. Pałac zaprojektował Antonio Corazzi dla Edwarda Rastawieckiego. Wokół znajduje się park o charakterze romantycznym. Skrytki szukajcie w pobliżu pałacu.

Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu (powiat hrubieszowski)

Z miejsca, gdzie ukryta jest skrytka roztacza się widok na rozlewisko Bugu. O tej porze roku można stąd wypatrzeć żerujące ptactwo wodne. Można też zobaczyć lasy i miejscowości na Ukrainie, ponieważ znajdujemy się tuż przy granicy z tym państwem.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Kozi Bór”

Obserwacja ptaków w ich naturalnym środowisku to pasjonujące hobby, które pozwala dostrzec piękno przyrody i odkryć świat skrzydlatych mieszkańców lasów, łąk i jezior. Pasja ta udzieliła się także Wielkanocnemu Zajączkowi, który w poszukiwaniu rzadkich gatunków ptaków wybrał się na ścieżkę ornitologiczną w Obszarze Chronionego Krajobrazu "Kozi Bór". Zajączek przemierza pola    i łąki skąpane w porannej mgle, przystaje na skraju lasu, nasłuchując śpiewu skowronków    i słowików, wędruje brzegiem jezior, gdzie trzcinowiska tętnią życiem, a błotniak stawowy zatacza kręgi nad wodą. W czatowni do obserwacji ptaków, nad brzegiem Jeziora Duży Ług, tam, gdzie cisza spotyka się z ptasim koncertem, zajączek zostawił niespodziankę dla podobnych sobie, uważnych tropicieli natury.

Obszar Chronionego Krajobrazu „Pradolina Wieprza”

Gdzie powstańczy został ślad, zając skrycie jajo kładł.

Poleski Obszar Chronionego Krajobrazu

W bajkach skarb jest ukryty na końcu tęczy, a w Poleskim Obszarze Chronionego Krajobrazu na końcu drewnianej kładki.

Radzyński Obszar Chronionego Krajobrazu

Na poszukiwania skrytki Wielkanocnego Zająca zapraszamy na teren Radzyńskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu – do miejscowości Kownatki.

Wieś Kownatki znajduje się w granicach powiatu i gminy Łuków. To niewielka miejscowość otoczona terenem typowo równinnym, o charakterze rolniczym. W granicach miejscowości znajduje się dobrze zachowana, okazała pomnikowa aleja ok. 100 lip drobnolistnych.

W Kownatkach znajdował się majątek ziemski, którego właściciele mieszkali w położonym na wzniesieniu, poza wsią, drewnianym dworku z k. XIX w.  Do niego wiodła niegdyś wspomniana aleja lipowa. Niestety dwór nie przetrwał, za to zachowały się jeszcze we wsi chaty wiejskie i przydrożne krzyże, które pochodzą z początku XX w. i stanowią wartość kulturową tego terenu.

Niechaj poszukiwanie skrytki będzie okazją do odwiedzenia tego terenu.

Aby otrzymać wielkanocny upominek, należy znaleźć informację skrywającą się na ogrodzeniu drewnianego krzyża z 1944 r., otoczonego pokaźnymi świerkami, w centrum miejscowości Kownatki – tuż obok przystanku PKS.

Roztoczański Obszar Chronionego Krajobrazu

Szukanie jajeczek wielkanocnych w Roztoczańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu to wspaniała forma zabawy, która łączy tradycje wielkanocne z miłością do przyrody. Posłuchajcie podpowiedzi: wśród zielonych traw obszaru chronionego, niespodzianka pełna jajek, czeka na kogoś sprytnego. Wszystkie jajka w kolorowych barwach, lśnią w słońcu jak najcenniejsze skarby. Zajączek biega, z radości podskakuje, niespodziankę otwiera, a serce mu wariuje. W środku mapki, gadżety, pisanki i smakołyki. Wielkanocne cuda, prawdziwe prezenciki! Małą podpowiedź zajączek ma: spójrz na mapę, którą Ci da.

Na terenie Roztoczańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu jest Szlachecka miejscowość, w której tuż przy drodze na cmentarz stoi stary krzyż zwany karawaką, w jego pobliżu znajdziesz niespodziankę.

Regulamin konkursu