Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Warsztaty przyrodnicze w gminie Izbica

  • 02-08-2023

Edukatorzy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych na zaproszenie Pani Weroniki Downar-Zapolskiej, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Izbicy przeprowadzili cykl warsztatów przyrodniczych dla dzieci z terenu gminy Izbica.

Warsztaty odbyły się w nowym Centrum Turystyczno-Edukacyjno-Kulturalnym w Izbicy oraz w Wiejskim Domu Kultury w Wirkowicach. Wzięło w nich udział ponad 30 uczestników. Miały charakter stacjonarny (a dokładniej: przymusowo stacjonarny, kiedy deszcz pokrzyżował nasze plany wycieczki) oraz terenowy (kiedy wspominanemu deszczowi nie udało się pomieszać nam szyków). Młodzi przyrodnicy zaznajomili się z najbarwniejszym ptakiem Polski, czyli z żołną. Dowiedzieli się sporo o jej wyglądzie i zwyczajach. Uczyli się także ją malować, bo wieść gminna niesie, że wkrótce może ona zostać nowym herbem Miasta i Gminy Izbica ;) – tyle jej tu gniazduje. Poznali także niewielkiego, szarozielonego, niepozornego ptaszka, który jest jednocześnie jednym z najrzadszych na świecie, czyli wodniczkę (niestety na terenie gminy Izbica nie gniazduje … póki co). I wreszcie zapoznali się z niesamowitymi drapieżcami jakimi są ważki. Co prawda z uwagi na wspomniany wcześniej deszcz przyszło je łapać w pomieszczeniu i w postaci … papierowej, nie mniej jednak liczymy na to, że zaciekawiliśmy małych przyrodników tymi oryginalnymi stworzeniami i będą teraz zwracać baczniejszą uwagę na to, co tam śmiga nad stawami i kałużami. A kiedy już udało się wyjść na zewnątrz, to od razu przywitał nas … kumający kumak nizinny, który nic sobie nie robił ze znajdującej się o krok kolei (co prawda jeszcze nie szybkiej). Natomiast w pięknych okolicznościach Wirkowic Drugich i okolic podziwialiśmy nie tylko wspaniałe, rozległe krajobrazy, ale także: szczygły, kosy, bociany, myszołowy, krogulce i … trzmielojady oraz pazia królowej. Zaś las uraczył nas wilgocią a co się z tym wiąże … ślimakami. Piękny pomrów czarniawy wyglądający niczym … łaciata krowa, zachwycił chyba wszystkich.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji SOKiS w Izbicy za zaproszenie i możliwość podzielenia się wiedzą z małymi mieszkańcami gminy Izbica (i nie tylko). Równie serdecznie dziękujemy także pracownicom SOKiS, Paniom: Edycie Repeć, Monice Atras i Agnieszce Olschowsky-Kitka za wsparcie i pomoc w przeprowadzeniu warsztatów. Pewni jesteśmy, że to nie ostatnie nasze przyrodnicze spotkanie w Izbicy, na Kresach Zachodnich Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Tekst: Krzysztof Wojciechowski, zdjęcia: Małgorzata Grabek, Krzysztof Wojciechowski, Edyta Repeć, Monika Atras, Agnieszka Olschowsky-Kitka